6 pomysłów na skuteczne oświetlenie ciemnej kuchni bez okien

by lis 19, 2020Artykuły, Lampy sufitowe do kuchni0 comments

Kuchnia to pomieszczenie, w którym światło jest bardzo ważne. Bez niego nie byłoby możliwe sprawne, a przede wszystkim bezpieczne przyrządzanie potraw. O dobre oświetlenie trzeba zadbać zwłaszcza w przypadku, gdy dane wnętrze jest ciemne. Ułatwiamy trudne zadanie wyboru jak najlepszego źródła światła i przedstawiamy kilka sprawdzonych propozycji na prawidłowe i skuteczne oświetlenie kuchni bez okien. Zapraszamy!

Żyrandol sufitowy jako oświetlenie kuchni bez okien

Ta propozycja oświetlenia ciemnej kuchni bez okien jest najczęściej spotykaną opcją. Jest to również podstawowy rodzaj źródła światła, który wybierany jest we wspomnianym wyżej przypadku. Prawidłowo dobrany żyrandol – tzn. o odpowiedniej wielkości oraz zamontowany na właściwej wysokości, daje dużo światła, a to właśnie na tym najbardziej nam zależy. Sprawdzi się on zwłaszcza w przypadku małej kuchni, w której chcemy zaoszczędzić jak najwięcej wolnej przestrzeni. Niektórzy mogą uważać, że żyrandole to już niemodny przeżytek, który nie pasuje do nowoczesnych wnętrz. Nic bardziej mylnego! Na rynku dostępne są obecnie lampy w różnych kolorach i wzorach, przyjmujące najróżniejsze kształty oraz rozmiary. Wszystko to można wybrać tak, aby jak najbardziej pasowało do indywidualnych upodobań i potrzeb użytkownika.

Oświetlenie LED w ciemnej kuchni

Ciemna kuchnia może czasami sprawiać kłopoty, jednak nie musi oznaczać konieczności bycia powściągliwym w swoich wyborach. Oświetlenie LED w kuchni bez okien sprawdzi się genialnie – w każdej postaci. Jednak aby nie ograniczać się jedynie do wymiany żarówek z klasycznych na LED, przedstawiamy inną, jeszcze ciekawszą opcję. W celu doświetlenia blatu, czyli podstawowego miejsca pracy w kuchni, warto zainwestować w taśmy ledowe, zamontowane pod wiszącymi szafkami. Dzięki temu światło będzie padało na ladę i nie zostanie niczym przysłonięte. 

Okap z oświetleniem jak źródło światła w kuchni bez okien

Wybierając okap do ciemnej, pozbawionej okien kuchni, lepiej wybrać ten, który posiada dobre, mocne oświetlenie. Już na wstępie warto dowiedzieć się, czy i ewentualnie jakie żarówki są w komplecie do niego, zapytać o ich parametry i w razie potrzeby, zakupić nowe – mocniejsze. Oświetlenie okapowe to naszym zdaniem jedna z lepszych możliwości oświecenia ciemnej kuchni. Sprawdza się zwłaszcza podczas gotowania potraw – ułatwia ocenę stopnia przyrządzenia i czasu, jaki trzeba jeszcze na to przeznaczyć.

Kinkiety naścienne oświetleniem ciemnej kuchni

Wbrew opiniom niektórych, kinkiety naścienne nadal robią furorę we wnętrzach. Dobrane odpowiednio do pomieszczenia nie tylko dobrze je oświetlają, ale są przede wszystkim genialnym elementem ozdobnym. Kinkiety jako oświetlenie kuchni bez okien sprawdzą się zwłaszcza w przypadku, gdy stół, który się w niej znajduje, stoi tuż przy ścianie. Wówczas światło będzie na niego padało w delikatny, nienachalny sposób. Umożliwi to spożywanie posiłku w nastrojowej i ciepłej atmosferze. Co więcej, decydując się na kinkiet wykonany z ażurowego materiału, po włączeniu światła stworzymy na ścianach i suficie niecodzienny wzór. Sprawi on, że wnętrze wyda się intrygujące i jeszcze ciekawsze.

Reflektory sufitowe w kuchni pozbawionej okien

Oświetlenie punktowe, czyli w postaci m.in. wspomnianych reflektorów, sprawdzi się w ciemnej kuchni w przypadku, gdy zależy nam na oświeceniu kilku konkretnych „stref”. Może to być np. stolik kawowy, ale również inne, ważniejsze miejsca, jak lodówka, konkretne szafki czy piekarnik. Dzięki temu praca w kuchni będzie wygodna, sprawna i bezpieczna, ponieważ widząc dobrze to, co robimy i co dzieje się wokół nas, nie będziemy narażeni na niemiłe niespodzianki. Oświetlenie takie sprawdzi się również w momencie, kiedy stół kuchenny nie ma wokół siebie żadnego źródła światła. Wówczas jedna z lamp, skierowana w jego stronę, zapewni jego użytkownikom komfort widzenia tego, co spożywają.

Stojąca lampa podłogowa – funkcjonalny dodatek w ciemnej kuchni bez okien

Na ten wariant mogą pozwolić sobie zwłaszcza posiadacze dużych kuchni – co nie oznacza, że w małej się on nie sprawdzi. Lampy stojące będą w ciemnej kuchni ciekawym dodatkiem, a jednocześnie mogą stanowić jedno z podstawowych źródeł światła. Jeśli jesteś osobą, która spędza w kuchni mnóstwo czasu, ale nie tylko podczas gotowania – także przy czytaniu, rozmowie ze znajomymi czy piciu kawy, rozwiązanie to jest idealne dla Ciebie. Lampa podłogowa zapewni delikatną poświatę, która stworzy niepowtarzalny nastrój. Wnętrze wyda się jeszcze cieplejsze, bardziej przytulne, a my odniesiemy wrażenie, jakby było stworzone do relaksu.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]