Lampy natynkowe a wbudowane – które lepiej sprawdzą się w naszym wnętrzu?

by Lis 29, 2021Artykuły0 comments

W obecnych czasach, jeśli chodzi o rodzaje źródeł światła, przeżywamy wręcz klęskę urodzaju. Co chwilę pojawiają się jakieś nowinki technologiczne związane z oświetleniem. Równocześnie zmienia się także moda, a z nią style, w jakich urządzamy nasze domy i mieszkania. Za zmieniającym się stylem podążają projektanci, by stworzyć lampy pasujące wizualnie do niego i podkreślające naczelne przesłanie stojące za danym stylem. W drugiej dekadzie bieżącego stulecia w naszych domach i mieszkaniach dominują style: nowoczesny oraz industrialny. W obu z nich projektanci oświetlenia stawiają na specyficzny design, który staje się nieodłącznym elementem każdego z nich. W niniejszym artykule skupimy się na dwóch typach oświetlenia i na tym, który lepiej będzie pasował do danego wnętrza. 

Zapraszamy do lektury!

Czym są lampy natynkowe i do wbudowania? Czym się różnią?

Lampy natynkowe to źródła światła montowane na suficie lub ścianach. Jak sama nazwa wskazuje, są one montowane bezpośrednio do powierzchni ścian. Zazwyczaj ściśle do nich przylegają. Montaż odbywa się przy użyciu kołków. Lampy podtynkowe niewiele się różnią od natynkowych, ale montuje się je zwykle na sufitach podwieszanych lub w ścianach z płyty gipsowo-kartonowej. Istnieje możliwość zamontowania ich w zwykłej ceglanej lub betonowej ścianie, ale wiąże się to z koniecznością jej kucia. Różnica pomiędzy lampami natynkowymi do wbudowania wynika w zasadzie wyłącznie ze sposobu ich montażu. Lampy do wbudowania są w większości ukryte w suficie, a z kolei lampy natynkowe ściśle do niego przylegają i są na zewnątrz.

Jakie źródła światła pasują do lamp natynkowych i do wbudowania?

Oba rodzaje lamp to zazwyczaj proste w formie oświetlenie rzucające strumień światła w jednym kierunku. Kiedyś w tym typie oświetlenia wykorzystywano żarówki halogenowe. Dziś jednak odchodzi się od halogenów na rzecz oświetlenia diodowego LED, które daje równie mocne światło, ale może zapewnić również wybór barwy temperaturowej, a nawet umożliwia zastosowanie diod, które umożliwiają zmianę koloru światła w gamie RGB. Za wykorzystaniem diod LED w lampach natynkowych i do wbudowania przemawiają także stale rosnące ceny energii. LEDy pozwalają zaoszczędzić sporo energii i znacząco zmniejszyć rachunki za prąd. Mniejsze zużycie energii to także forma dbania o naszą planetę, więc ten typ żarówek będzie najlepszy do zastosowania zarówno w lampach natynkowych jak i podtynkowych.

Kiedy najlepiej postawić na lampy natynkowe?

Lampy natynkowe znakomicie sprawdzą się w salonie utrzymanym w stylu nowoczesnym. Dzięki prostej formie będą one doskonałym wyborem dla osób ceniących sobie nowoczesne, minimalistyczne wnętrza. Lampy natynkowe zastąpią w nich nieodzowne w stylu glamour kinkiety, a ich prosta forma sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało bardzo nowocześnie. Warto wybrać ten rodzaj lamp także w przypadku, gdy nie chcemy montować podwieszanego sufitu, bądź ścian z karton-gipsu. Lampy natynkowe dostępne są w wielu kształtach i kolorach, co sprawia, że jesteśmy w stanie bez trudu dopasować je do wystroju wnętrza. Sprawdza się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach, jednak szczególnie polecamy sięgnąć po nie we wnętrzach z niskim sufitem. Nie ma przeszkód, by lampy natynkowe stosować nie tylko w salonie czy sypialni, ale również łazience, kuchni czy biurze. Warto je wybierać wszędzie tam, gdzie szukamy prostej i funkcjonalnej lampy. Jej zaletą jest przede wszystkim łatwość montażu i czyszczenia. Bez trudu dopasujemy lampy natynkowe do każdego stylu wnętrzarskiego.

W jakich sytuacjach sprawdzą się lampy wbudowane?

Lampy wbudowane dedykowane są przede wszystkim do montażu w sufitach podwieszanych. Warto więc sięgnąć po nie wszędzie tam, gdzie chcemy wykorzystać ten rodzaj stropu. Taki model lamp pasować będzie zarówno do kuchni i łazienki, jak również salonu czy pokoju dziecka. Nie ma przeszkód, by wykorzystywać lampy wbudowane na całej powierzchni sufitu, jak również wyłącznie na jego części. W większości pomieszczeń może z powodzeniem stanowić główne oświetlenie wnętrza. Równocześnie lampy wbudowane bez trudu połączymy z innymi typami oświetlenia sufitowego i nie tylko. Można po nie sięgnąć, łącząc je oświetleniem wiszącym, stojącym, kinkietami czy nawet reflektorami.

Zaletą lamp wbudowanych jest przede wszystkim to, że nie zajmują one miejsca. Są niewielkie, a bardzo efektywne. Dlatego z powodzeniem sprawdzą się w małych wnętrzach i przy nisko osadzonych sufitach.

Lampy natynkowe czy sufitowe – które wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno lampy natynkowe, jak i wbudowane mają wiele zalet i dość szerokie zastosowanie. Ich wykorzystanie zależy przede wszystkim od naszych potrzeb, upodobań oraz wnętrza, do którego poszukujemy funkcjonalnego oświetlenia. Najważniejsze, by odpowiednio przeanalizować nasze potrzeby w tym względzie i wybrać to rozwiązanie, które w danym pomieszczeniu będzie skuteczniejsze.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Inspiracje na wiszące oświetlenie w pokoju młodzieżowym
Jakie wiszące oświetlenie do pokoju młodzieżowego wybrać? 5 pomysłów

Zamknij