Na co musisz uważać, planując oświetlenie sufitu? Najczęstsze błędy!
Oświetlenie jest jednym z ważniejszych aspektów w aranżacji naszego domu. Od niego zależy, czy pomieszczenie będzie funkcjonalne i ładne po zmroku. Ciągle jednak dużo osób popełnia błędy przy jego doborze. Jak tego uniknąć? Jakie są najczęstsze błędy oświetleniowe?
Spis treści
Lampa powieszona za nisko
Często mówi się, że lampa dekoracyjna powinna być powieszona niżej niż zwykle, żeby można ją było zauważyć. Jest to oczywiście prawdą, jeśli wisi ona nad jakimś meblem, na przykład stołem. Powinno się tak robić, ponieważ optymalną wysokością na wyeksponowanie takiego oświetlenia jest linia wzroku. Co za tym idzie, wyższe osoby chcąc przejść pod tak nisko powieszoną lampą, mogłyby się pod nią nie zmieścić. Jeśli więc nie planujemy w pomieszczeniu mebli, które chcemy oświetlić albo często robimy przemeblowania, lepiej oświetlenie ozdobne powiesić nieco wyżej.
Lampa powieszona za wysoko
Tego typu złe umiejscowienie lamp dotyczy głównie pomieszczeń wysokich. Zwykle bowiem powinno się w nich umieszczać lampy wiszące, aby jak najbardziej przybliżyć punkty świetlne do przestrzeni użytkowej. Jeśli w takim wnętrzu postawimy na plafony, światło będzie padało z dalekiej odległości. Trzeba będzie w takiej sytuacji wybrać żarówki o bardzo dużej mocy, aby wystarczająco oświetlić pokój, a nawet wtedy jesteśmy narażeni na tworzenie się długich cieni. Taki błąd można będzie naprawić jedynie wybierając oświetlenie dodatkowe lub wymieniając lampę.
Zła moc światła
Zdarza się, że wybierając żarówki, nie patrzymy na ich moc. Wystarczy nam, że będą pasowały do lampy, wielkością albo wyglądem. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na ten ważny aspekt, bo to od niego zależy, czy nasza lampa będzie funkcjonalna. Na szczęście naprawienie takiego błędu nie będzie trudne, warto jednak zaoszczędzić sobie stresu i zadbać o odpowiednią moc światła wcześniej.
Zbyt duża moc żarówki
Wydawałoby się, że zbyt mocne światło nie powinno być problemem, oznacza to przecież, że pomieszczenie jest jeszcze lepiej doświetlone. Nie jest to jednak prawdą. Tego typu błąd oświetleniowy może mieć nawet gorsze skutki niż słabsza żarówka. Powoduje bowiem, że wnętrze nie może być strefą relaksu. Przy zbyt mocnym świetle nie odpoczywamy, wydaje nam się, że jest środek dnia i musimy funkcjonować na „pełnych obrotach”. Może to powodować ciągłe zmęczenie, a bardzo ostre światło prowadzi często także do bólu głowy i zmęczenia oczu.
Zbyt mała moc żarówki
Za mała moc światła jest błędem z powodów oczywistych. Nasze pomieszczenie nie będzie wystarczająco dobrze doświetlone. Przez to po zmroku stanie się niewygodne albo niemożliwe do użytkowania. Dotyczy to oczywiście wnętrz, w których taka żarówka jest światłem głównym. Idealnie bowiem nadają się one jako oświetlenie dodatkowe, na przykład jako lampa stojąca. Tego typu błąd łatwo jest więc naprawić, wystarczy przełożyć słabą żarówkę do oświetlenia dodatkowego.
Zła barwa światła
Światło jest podstawą w każdym domu. Dobrze dobrane, podkreśli każdą aranżację pomieszczenia. Jednak wybrane nieprzemyślanie, może sprawić, że wnętrze będzie się wydawało zupełnie inne. Głównym powodem tego jest dobranie nieodpowiedniej barwy oświetlenia. Kupując żarówki bez sprawdzenia tak ważnej rzeczy, narażamy się na zmianę nastroju, funkcji, a nawet koloru ścian w pomieszczeniu. Warto więc zwrócić na to uwagę. Żeby uniknąć tego błędu, najbezpieczniej jest postawić na żarówki neutralne. Powinny one pasować do każdego wnętrza.
Światło o barwie zbyt zimnej
Światło o barwie zimnej wpada w odcienie niebieskiego lub zielonego koloru. Nadaje się ono idealnie do pomieszczeń biurowych, ponieważ przy nim mamy więcej energii i czujemy się bardziej rozbudzeni. Jednak użyte w salonie lub sypialni może mieć katastrofalne skutki. Sprawia bowiem, że nie możemy w takim pomieszczeniu wypocząć, nasz organizm ciągle chce działać, myśląc, że jest środek dnia. Dodatkowo kolory, które mają w sobie odcienie niebieskiego, na przykład niektóre róże lub zielenie, będą się wydawały ostrzejsze, a czasem wręcz neonowe. Jeśli nie mieliśmy takiego zamysłu na nasze wnętrza, starajmy się unikać żarówek o zimnych barwach.
Światło o barwie zbyt ciepłej
Ciepła barwa żarówki to odcienie koloru żółtego i pomarańczowego. Pasują idealnie do pomieszczeń nastrojowych, takie oświetlenie bowiem wycisza, uspokaja i relaksuje. Wybierając je jednak do wnętrz, w których musimy się skupić, albo które muszą być funkcjonalne w nocy, jak na przykład biuro albo kuchnia, możemy sprawić sobie wiele trudności. W takim pomieszczeniu nie będziemy mogli zmobilizować się do pracy, nasz organizm będzie się przygotowywał do snu. Oprócz tego wszystkie kolory nabiorą barwy ciepłej, przez co będą przybierały odcienie beżu i brązu. Unikajmy więc takich żarówek w pomieszczeniach niebędących sypialnią lub salonem. W innych pokojach możemy je wybrać do oświetlenia dodatkowego, nie używajmy ich jednak w lampie głównej.
Recent Comments