Na jakiej wysokości ma wisieć lampa sufitowa? Wyjaśniamy zasady!
Długo wyczekiwany moment nastąpił. Remont zakończył się sukcesem, ściany są już pomalowane, nowe meble stoją na swoim miejscu, a my jesteśmy szczęśliwi, że cały ten bałagan związany z remontem dobiegł końca. Ostatnim elementem tego całego zamieszania jest dobranie odpowiedniej lampy sufitowej do naszego wnętrza i jej montaż. W tym momencie pojawia się podstawowe pytanie o to, w jaki sposób i na jakiej wysokości zamontować naszą lampę sufitową.
Spis treści
Lampa sufitowa, a jej wysokość
Lampa wisząca nie powinna być zainstalowana niżej niż 2 metry. W przeciwnym razie domownicy będą zahaczali o nią głową lub rękami. Wiele tutaj zależy od tego, w jaki sposób funkcjonujemy w naszym domu. Kiedy planujemy układ oświetlenia wewnątrz pokoju, który jest często uczęszczany, to warto postawić na oświetlenie nieprzeszkadzające w ciągu komunikacyjnym. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku są oczka sufitowe albo minimalistyczne lampy, które nie zajmują dużej powierzchni naszej przestrzeni. To najbardziej praktyczne rozwiązanie, które będzie dla wygodne dla domowników. Jeśli zależy nam na większych, bardziej efektownych kloszach możemy zastanowić się nad umieszczeniem ich nieco wyżej. Unikniemy dzięki temu nieprzyjemnych sytuacji, podczas których możemy niechcący zbić nasz klosz. Warto także umieścić tego typu lampy w mniej uczęszczanym miejscu lub np. w salonie.
Lampa sufitowa nad stołem
Instalując lampę nad stołem, należy przede wszystkim zawiesić ją min. 80 cm nad blatem. W innym wypadku może ona przeszkadzać w trakcie codziennych czynności jak np. pochylanie się nad stołem, czy zbieraniu naczyń. Bardzo ciekawym i robiącym duże wrażenie rozwiązaniem, jest zakupienie kilku lamp wiszących obok siebie, najlepiej w zestawie 2-3 sztuk. W takim wypadku należy zawiesić je niżej niż 80 cm nad stołem. Najpiękniejszy efekt uzyskamy zwłaszcza wieczorem, kiedy te właśnie lampy będą oświetlały nasze wnętrze i stworzą niesamowity klimat. Osoby siedzące przy stole również będą cieszyły się wyjątkową aurą, która będzie się wtedy roztaczać wśród nich i tego, co znajduje się na stole. Kiedy zawieszamy oświetlenie nad stołem, to lampa z kloszem otwartym musi być umiejscowiona w taki sposób, aby światło żarówki rozchodzące się na boki, nie oślepiało siedzących przy nim osób. Zbyt mocne żarówki nie są najlepszym rozwiązaniem. Moc światła w wysokości 60 W jest w stu procentach wystarczająca, aby oświetlić nasz stół. W przypadku, kiedy potrzebujemy mocnej żarówki, należy zakupić przede wszystkim żarówkę z mlecznym szkłem. W takim wypadku klosz trzeba zainstalować 1,5 metra nad stołem. Wtedy nadamy mu równomierne rozproszenie.
Lampa sufitowa, a promień światła
Zamontowanie lampy sufitowej łączy się najczęściej z wprowadzonym w suficie przewodem. Istnieją jednak odpowiednie lampy, które możemy zawiesić w innym miejscu. Zawierają one w sobie metalową linkę mocującą, dającą nieograniczone możliwości jej aranżacji, która dodatkowo jest praktycznie niezauważalna. Produkty tego rodzaju dają nam bardzo dużo możliwości aranżacji pomieszczeń pod względem oświetlenia. Nie zapominajmy o tym, że nie sama wysokość lampy decyduje o jakości jej oświetlenia. Promień rozchodzenia się światła też ma w tym wypadku duże znaczenie. Ponadto rodzaj i wymiar klosza oraz moc żarówki i jej kształt odgrywają tutaj istotną rolę. Lampy bez klosza będą oświetlać równomiernie nasze wnętrze, jednak ze źle dobraną żarówką mogą razić naszych domowników, poprzez brak abażura. Wybór produktu posiadającego szerokie klosze i kilka osłoniętych żarówek to lepsze rozwiązanie, gdy chcemy, aby w naszym pomieszczeniu zapanowało bardziej przytłumione i klimatyczne oświetlenie. Wąskie abażury lepiej skupią wiązkę promieni w jednym miejscu i dobrze sprawdzą się jako np. lampa do czytania.
Recent Comments