Planowanie oświetlenia sufitowego w łazience w bloku – poznaj kluczowe zasady

by wrz 8, 2023Artykuły0 comments

Zasada trzech rodzajów światła w oświetleniu łazienki w bloku

Aby oświetlenie w łazience można było uznać za funkcjonalne, musi mieć kilka punktów świetlnych. Dzielimy je na:

  • Główne – inaczej sufitowe. Powinno zapewnić światło w całym pomieszczeniu. Poświęcamy mu uwagę w niniejszym artykule.
  • Funkcyjne – nazywane też bocznym. Odpowiada za oświetlenie łazienkowego lustra.
  • Dodatkowe – inaczej dekoracyjne. Przeznaczone dla przestrzeni wokół wanny lub prysznica.

Jak zaprojektować oświetlenie sufitowe w łazience w bloku?

Oświetlenie łazienki w bloku przede wszystkim musi zapewniać bezpieczne poruszanie się po niej. Ważne są również walory estetyczne. Podstawę  oświetlenia sufitowego w łazience stanowi lampa sufitowa, zajmująca centralne miejsce w pomieszczeniu. Powinna dawać równomierne i rozproszone światło. Z racji tego, iż w bloku dysponujemy zazwyczaj niewielką przestrzenią, musi zajmować niewiele miejsca. Dlatego najlepiej zrezygnować z lamp wiszących takich jak żyrandole. Co więcej, oświetlenie sufitowe w łazience powinno mieć osobny włącznik niż oświetlenie przy lustrze – lamp będzie można używać naprzemiennie.

Jakie lampy sufitowe wykorzystać w łazience w bloku?

W łazience w bloku dysponujemy najczęściej małą przestrzenią z niskim sufitem. Dlatego istotne jest, abyśmy dobrali jak najbardziej odpowiednią lampę, przeznaczoną do tego pomieszczenia, która go nie zdominuje i pozwoli zachować mu funkcjonalność. Dobrym wyborem mogą okazać się plafony, reflektory sufitowe, lub, wykorzystywane często w nowoczesny aranżacjach łazienek, oświetlenie ledowe.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie sufitowe w łazience w bloku?

Wybierając lampę sufitową do łazienki w bloku, musimy zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych kwestii. Poniżej omawiamy najważniejsze z nich.

Moc światła sufitowego w łazience w bloku

W przypadku mocy oświetlenia sufitu łazienkowego w mieszkaniu w bloku istotne są przede wszystkim dwa parametry:

  • Moc zużywana przez żarówkę – wyrażana w watach (W);
  • Pomiar strumienia świetlnego – jednostka określająca, ile światła jest w stanie wyemitować żarówka, to lumen.

Jaki rozmiar lamp sufitowych w łazience w bloku będzie odpowiedni?

W niewielkim pomieszczeniu, jakim jest najczęściej łazienka w bloku, powinniśmy unikać dużych, wiszących lamp sufitowych, takich jak żyrandole. Niepotrzebnie zabrałby przestrzeń oraz zaburzyły funkcjonalność małego wnętrza. Lepiej wykorzystać niewielkie, ale stabilne źródła światła, np. lampy wykorzystujące żarówki LED.

Barwa oświetlenia sufitowego w łazience w bloku

Projektując oświetlenie sufitowe w łazience w bloku, powinniśmy również zwrócić uwagę na jego barwę, wyrażaną w kelwinach (K). Światło będzie zimniejsze wraz z wyższym oznaczeniem. Na lampie sufitowej w łazience możemy wykorzystać, w zależności od własnych preferencji, żarówkę o barwie:

  • Ciepłej – nadaje pomieszczeniu przytulności;
  • Zimnej – daje wyższy kontrast i wydobywa detale;
  • Neutralnej – pobudza i pozwala na wyższe skupienie, przy okazji nie męcząc oczu.

Odporność lamp na wilgoć – dlaczego tak istotna w łazience w bloku?

Łazienka to pomieszczenie narażone na bardzo częsty kontakt z wodą. Wybierając oświetlenie łazienkowe do mieszkania w bloku, bez względu na jego rodzaj, istotne jest, aby było odporne na wilgoć. Szczególnie wysokie ryzyko zachlapania dotyczy lamp będących w pobliżu strefy, w której znajduje się wanna lub prysznic.

Oświetlenie sufitowe w łazience w bloku – czego unikać?

Co ważne, do łazienki nadają się tylko i wyłącznie lampy łazienkowe, posiadające odpowiednią klasę wodoszczelności. Pod żadnym pozorem w tym wilgotnym pomieszczeniu nie wolno montować lamp i żarówek przeznaczonych np. do salonu. Skutki zachlapania oświetlenia tego typu mogą być niezwykle niebezpieczne. Grozi nam awaria, zwarcie instalacji elektrycznej, a nawet ryzyko porażenia prądem.

Oświetlenie sufitowe w łazience w bloku a kwestie bezpieczeństwa

Lampy sufitowe w łazience muszą być w pełni bezpieczne. Ze względu na szczególne warunki, które panują w tym pomieszczeniu – obecność wilgoci i pary wodnej – istnieje ryzyko zachlapania instalacji, a nawet zagrożenia życia. Musimy więc wybrać oświetlenie zaprojektowane z myślą o mokrych pomieszczeniach.

Bezpieczne lampy sufitowe w łazience w bloku

Szukając bezpiecznego sufitowego źródła światła do łazienki w bloku, zwróćmy w szczególności uwagę na:

  • Odpowiednią szczelność (IP) – informacje na jej temat znajdziemy na opakowaniu. Minimalnie powinna ona wynosić IP44, co oznacza, że lampa jest odporna na wnikanie wody.
  • Materiał – unikajmy metalu, ponieważ lampa szybko zardzewieje w wilgotnym pomieszczeniu. Znacznie bardziej odporne na wodę będą np. plastikowe lampy.
  • Pełny klosz – minimalizuje ryzyko uszkodzenia żarówki. Lampa sufitowa z pełnym kloszem ma mniejsze ryzyko zachlapania.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]