Abażur, klosz czy plafon – co na sufit w sypialni? Porównanie rozwiązań

by Wrz 3, 2019Artykuły, Lampy sufitowe do sypialni0 comments

Sypialnia to pomieszczenie zazwyczaj kojarzące nam się z ciszą i kameralnym klimatem. To nasza ostoja spokoju, w której zapominamy o codziennych troskach i przede wszystkim odpoczywamy. To także miejsce, w którym zaczynamy swój dzień, a jak wiadomo poranki nie zawsze wydają się miłe, lekkie i przyjemne. Intymny klimat w sypialni z pewnością pomoże nam uzyskać odpowiednie światło. Tylko jakie w końcu wybrać? Na który typ oświetlenia się zdecydować: abażur, klosz, a może nowoczesny plafon? W przypadku sypialni warto pamiętać przede wszystkim o tym, aby oświetlenie subtelnie towarzyszyło nam podczas relaksu i odpoczynku, a nie było dominującą i drażniącą oczy dekoracją pomieszczenia. Na jaki typ lampy zdecydować się urządzając wnętrze naszej sypialni? W poniższym artykule przygotowaliśmy małe porównanie dotyczące plusów i minusów konkretnych rozwiązań. Zapraszamy do lektury.

Abażur lub klosz w sypialni – wady i zalety

Przy aranżacji pokoju należy zadbać o jego każdy szczegół, tak aby wszystko tworzyło jedną i spójną całość. Elementy wnętrza powinny być dobrane kolorystycznie albo na zasadzie dobrze przemyślanego kontrastu. Wybierając odpowiedni abażur lub klosz do lampy w naszym pomieszczeniu, musimy przede wszystkim mieć na uwadze 3 rzeczy:

  • kolorystykę całego pokoju;

W sypialni stawiamy na kolory pastelowe, dające wyciszenie. Unikamy jaskrawych barw, a w szczególności dotyczy to oświetlenia. Kolorowe, lecz nie jaskrawe klosze sprzyjają zrelaksowaniu się po ciężkim dniu pracy. W tego rodzaju pomieszczeniach stawiamy na abażury mniejszych rozmiarów. Miejmy na uwadze, że oprócz przytłumionego światła, istotne jest również, aby abażur dawał blask, pomagające nam przy wykonywaniu różnych czynności w sypialni, jak np. porządkowanie szafy.

  • styl, w jakim urządzone jest wnętrze;

Także i on odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. Bo co nam pozostanie po lampie, która w rażący sposób odbiega od mebli i innych dekoracji obecnych w naszym pomieszczeniu? Jedynie niesmak. Podstawa i abażur mają być traktowane jako całość. W przeciwnym razie zamiast prawdziwej lampy umieścimy w naszym pokoju jedynie jej karykaturę, która będzie bardziej drażnić nasze oko niż pomagać przy odpoczynku.

  • funkcje, które dany abażur będzie pełnić;

Lampy pasujące do sypialni nie będą dobrze komponowały się z tymi, które są w salonie. W sypialni ich światło nie musi być silne i rażące, wystarczy bledsze, aczkolwiek jeśli zamierzamy w łóżku czytać książki, to należy również wziąć to pod uwagę i kupić odpowiedni klosz pomagający nam w czytaniu lektury wieczorową porą.

Plafony w sypialni

Lampa w płaskim kształcie rozprowadza światło w sposób równomierny po całym suficie. Światło w subtelnej aurze, która pasuje do sypialni, przede wszystkim nie będzie raziło naszych oczu i nie męczyło naszego wzroku. Jest doskonałą alternatywą dla lamp wiszących, ponieważ unikniemy dzięki temu niechcianego zahaczenia ręką o lampę w momencie, kiedy mamy do dyspozycji małe pomieszczenia. Poza tym plafony to przede wszystkim prosty montaż.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Światło nad blatami kuchennymi.
Jaka lampa sufitowa prawidłowo oświetli blaty w kuchni?

Kuchnia jest sercem całego domu. Nie wiadomo dlaczego, ale to właśnie w tym miejscu skupia się życie rodzinne m.in. najczęściej...

Zamknij