Jakie lampy wiszące sprawdzą się w mieszkaniu typu loft? Przegląd propozycji

by Sie 17, 2021Artykuły0 comments

Styl loftowy, industrialny od kilku lat zyskują na popularności. Chętnie otaczamy się nieco zimnymi wnętrzami, surowymi ścianami. Jednak choć tak popularny, nie każdy wie, jak prawidłowo zaplanować wnętrze loft. Jeszcze trudniejszym zadaniem może być dobranie lamp wiszących do industrialnych pomieszczeń. Zachęcamy do lektury krótkiego przeglądu, w którym podpowiemy jakie lampy wiszące sprawdzą się w mieszkaniu typu loft.

Metalowe lampy wiszące – najpopularniejsze modele do loftowych wnętrz

Nie da się ukryć, że styl industrialny kojarzy nam się przede wszystkim z lampami wiszącymi wykonanymi z metalu. Możemy wyróżnić kilka typów kloszy:

  • lampy wiszące loftowe druciane – klosze zazwyczaj mają kształt kuli, owalu lub inny geometryczny. Zaletą takich lamp jest duża ilość światła, którą dostarcza do wnętrza. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że światło będzie mocno rozproszone, dlatego klosze są dobre jako górne, główne oświetlenie. Konieczne jednak będzie punktowe doświetlenie w miejscach, w których oddajemy się aktywnością (czytamy, pracujemy, przygotowujemy posiłki);
  • wiszące lampy loftowe imitujące stare, magazynowe lampy – to drugi najpopularniejszy typ oświetlenia stosowanego w industrialnych wnętrzach. Lampy projektowane są na wzór starych kloszy, które spotykane były we wszelkiego typu magazynach i fabrykach. Wykonane całe z metalu są wyjątkowo trwałe. Ten rodzaj kloszy daje światło mniej rozproszone, ale będzie równie dobre do każdego typu pomieszczenia.

Ikoniczne wiszące lampy industrialne – żarówka na kablu

Kolejną bardzo popularną propozycją oświetlenia sufitowego w loftowych wnętrzach są proste żarówki zawieszone wyłącznie na kablu. Niektóre lampy tego typu są nieco bardziej rozbudowane, ale większość ogranicza się wyłącznie do żarówki o klasycznym kształcie gruszki. Jeśli jednak wolimy żyrandole bardziej rozbudowane, to możemy wybrać modele, w których żarówki są podwieszone na dodatkowym metalowym lub drewnianym stelażu. Dużą zaletą loftowych lamp wiszących jest możliwość dowolnej regulacji ich długości oraz rozłożenia we wnętrzu. To daje nam pełną swobodę w rozmieszczaniu punktów świetlnych.

Inną wersją żyrandoli żarówek są modele, w których źródła światła powieszone są nie na miękkich kablach, a sztywnych elementach. Zazwyczaj nie mają one możliwości regulacji długości i ułożenia, nie do każdego wnętrza się więc sprawdzą.

Wiszące lampy pająki – do mieszkań i domów

Rozwinięciem prostych loftowych lamp sufitowych omówionych przed chwilą są klosze pająki. Mogą przybierać różną formę, ale zasadniczo opierają się na wielu prostych, miękkich lub sztywnych ramionach z zamontowanymi żarówkami. Czasem mają one dodatkowe szklane abażury, ale równie często są to wyłącznie wkręcone w ramiona żarówki. Ten rodzaj żyrandoli sprawdzi się zarówno w małych biurach, jak również w mieszkaniach i domach. Doskonale doświetlą wszelkie zakamarki pokojów dziecięcych, sypialni czy salonów.

Loftowe halogeny – uzupełniające oświetlenie do industrialnych wnętrz

Jeśli już wybraliśmy główne sufitowe oświetlenie do naszego loftowego wnętrza, czas na dobranie lamp uzupełniających, także tych wiszących. Z pewnością będziemy potrzebować punktowych wzmocnień w najważniejszych dla nas miejscach w każdym pomieszczeniu. Do tego celu sprawdzić mogą się halogeny oraz spoty w stylu industrialnym. Łatwo dopasujemy je do już wybranych lamp sufitowych. W sklepach stacjonarnych i internetowych z oświetleniem znajdziemy szeroką ofertę loftowych halogenów. Ten rodzaj lamp doskonale wpisuje się w industrialne wnętrza, niezależnie od tego, jaki konkretny model wybierzemy. Co ważne z punktu widzenia użytkowego, halogeny mogą być mocowane na suficie lub ścianie. Dzięki szerokiej regulacji jesteśmy w stanie z ich pomocą dokładnie doświetlić wybrane przez nas miejsca. Halogeny w loftowych wnętrzach mogą równocześnie pełnić rolę oświetlenia dekoracyjnego, jeżeli wykorzystamy je do doświetlenia kamiennych czy betonowych ścian i innych ozdobnych elementów w naszym wnętrzu.

Spoty w industrialnych wnętrzach – pomysł na praktyczne oświetlenie

Industrialne spoty to kolejny rodzaj oświetlenia sufitowego, który sprawdzi się w pomieszczeniach w stylu loft. Spoty to niewielkie, umieszczane wysoko przy suficie lampy, bardzo często o geometrycznych kształtach. Dlaczego więc mogą być przydatne w mieszkaniach urządzonych loftowo? Przede wszystkim mają dość prosty, surowy wygląd, doskonale pasujący do industrialnej stylistyki. Spoty w niższych wnętrzach mogą pełnić rolę głównego oświetlenia, w wyższych mogą stanowić praktyczne uzupełnienie. Zaletami industrialnych spotów jest możliwość dopasowania kloszy do potrzeb i wyboru bardziej kumulujących lub rozpraszających światło.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak oświetlić sypialnię lampami wiszącymi, aby stworzyć w niej nastrojowy klimat? Trendy na 2021 rok

Zamknij