Jak dobrze oświetlić wyspę kuchenną?

by Maj 15, 2023Artykuły0 comments

Coraz więcej osób decyduje się na kuchnię połączoną z salonem. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku wydzielenie wyspy kuchennej wyposażonej w sprzęt AGD. Długi blat z krzesłami barowymi stanowi praktyczną dekorację w pomieszczeniu. Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio doświetlić obszar roboczy. Wyspa kuchenna jest najczęściej miejscem do przygotowywania posiłków, ich spożywania, integrowania się z domownikami. W jej przypadku rewelacyjnie sprawdzają się lampy wiszące. Pojawia się jednak pytanie, jakie wybrać.

Jakie wybrać oświetlenie wyspy kuchennej?

W pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, jaką funkcję pełni wyspa kuchenna. Jej przeznaczenie w dużej mierze wpływa na wybór odpowiedniego oświetlenia. Wyspa kuchenna może służyć do przygotowywania posiłków, być wyposażona w różnego typu sprzęty AGD. Dla innych będzie elementem łączącym kuchnię z salonem lub rozdzielającym oba pomieszczenia. Jeśli chce się przygotowywać jedzenie przy blacie, to istotne jest dobre doświetlenie miejsca roboczego. Uniwersalne są lampy kuchenne ze szklanymi kloszami. Za rozwiązaniem tym przemawia estetyka i łatwość utrzymania w czystości. Lampy ze szklanymi kloszami pasują do niemalże każdej aranżacji. Wyglądają delikatnie i pozwalają na równomierne oświetlenie całej wyspy.

Jeśli wyspa kuchenna służy do gotowania, to najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydować się na lampy sufitowe z oprawami, które mają proste formy, są łatwe do czyszczenia. Będzie to duże udogodnienie. Podczas przygotowywania posiłków łatwo o zabrudzenia. Wraz z parą unosi się także brud, który potem osiada między innymi na lampach. Najbardziej problematyczne są oczywiście substancje tłuste. Rewelacyjnym rozwiązaniem w przypadku wyspy kuchennej są lampy wiszące podłużne. Za ich pomocą można równomiernie oświetlić cały blat ciągłą linią. Oczywiście zawsze powinno się dopasować oświetlenie do aranżacji, aby stworzyć spójną całość i wprowadzić odpowiedni nastrój. W przypadku lampy znaczenie ma jej wielkość, sposób montażu.

Jakie wybrać lampy wiszące do kuchni? Co sprawdzi się najlepiej? 

Bardzo często nad wyspą kuchenną znajdują się pojedyncze lampy mające niewielkie rozmiary. Jeśli jednak ktoś szuka czegoś unikalnego, to może zdecydować się na oświetlenie tworzone przez kilka lamp o różnych kształtach, rozmiarach, kolorach. Będzie to świetne rozwiązanie dla osób preferujących dekoracyjne źródło światła. Za pomocą lamp sufitowych możliwe staje się uzyskanie ciekawych efektów świetlnych. Najłatwiej dopasować lampy wiszące o prostej stylistyce. Nie będzie problemu, aby stworzyć spójną całość z oświetleniem w salonie i kuchni. 

Świetnym rozwiązaniem w przypadku wyspy kuchennej jest zamontowanie lamp umożliwiających zmienianie kierunku padania strumienia światła. W ten sposób można będzie z łatwością dopasować oświetlenie do swoich bieżących potrzeb i preferencji. W celu uzyskania harmonii zaleca się wieszać lampy na jednakowej wysokości. Istotne jest także zachowanie między innymi takich samych odległości. Znaczenie ma także barwa światła. W strefie roboczej najlepiej sprawdza się barwa zimna, która imituje światło słoneczne. Z kolei podczas spożywania posiłków lepsze jest światło o barwie ciepłej. Dodaje ono przytulności. 

Na jakie zdecydować się lampy wiszące nad wyspę kuchenną?

Jeśli w pomieszczeniu dominuje jasna kolorystyka, meble są białe, to świetnym pomysłem jest zamontowanie czarnych lamp wiszących. Są one idealnym rozwiązaniem w przypadku stylu loftowego. Z kolei za pomocą lamp wiszących białych można optycznie powiększyć małe wnętrze. Pasują do pomieszczeń klasycznych, industrialnych. Ciekawym rozwiązaniem będzie także złota lampa, szczególnie w przypadku stylu glamour. Nadaje się także do wnętrz minimalistycznych i nowoczesnych. Jeśli ktoś chce wprowadzić nutkę luksusu do pomieszczenia, to może zamontować nad wyspą kryształową lampę, przezroczystą, która daje rozproszone światło. 

Kolejną propozycją będą nowoczesne lampy w stylu loft o metalowej konstrukcji, z kulami o różnej wielkości. Praktycznym rozwiązaniem jest lampa z półką na przyprawy i doniczki z ziołami. Sposobem na wprowadzenie przytulności będzie zamontowanie nad wyspą kuchenną lampy z drewnianym wykończeniem. Prezentuje się bardzo efektownie. Jeśli wyspa kuchenna jest obszerna, a pomieszczenie wysokie, to warto wybrać lampę wiszącą z dużym kloszem i umieścić ją w centralnym miejscu. Za dodatkowe oświetlenie posłuży system reflektorków. Można też wybrać kilka opraw wiszących i umieścić je w równych odległościach.

Podsumowując, przy wyborze oświetlenia nad wyspę warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  •   Jakie funkcje ma pełnić wyspa?
  •   Czy konkretne źródło światła pozwoli na równomierne oświetlenie całej wyspy?
  •   Jakie będzie optymalne zabarwienie światła i jego moc?
  •   Czy można liczyć na udogodnienia typu zmienianie koloru światła, ściemnianie go?
  •   Jaka będzie optymalna wysokość lampy (dostosowana do krzeseł i wzrostu domowników)?
  •   Czy lampy nad wyspą pasują do oświetlenia w kuchni i salonie?

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie lampy sprawdzą się w salonie minimalistycznym?
Jakie lampy sufitowe sprawdzą się w minimalistycznym salonie?

Zamknij