Jakie oświetlenie będzie najlepsze do domowego biura? Krótki poradnik i przegląd inspiracji

by Gru 7, 2020Artykuły0 comments

Wielu z nas w ostatnim czasie musiało przestawić się na tryb pracy zdalnej. Nagle okazało się, że nasze domowe biura nie są odpowiednio przystosowane i każdy, z pozoru niewielki szczegół, może mieć wpływ na efektywność pracy. Kwestią, na którą warto zwrócić szczególną uwagę podczas planowania domowego biura, jest oświetlenie. Może ono oddziaływać w ogromnym stopniu na nasze samopoczucie i w konsekwencji podejmowane projekty. Dowiedz się, jakie oświetlenie wybrać do domowego biura, aby stworzyć przestrzeń, która pomoże Ci się w pełni skoncentrować.

Oświetlenie biura – najważniejsze kwestie

Powszechnie wiadomo, że najkorzystniejsze zarówno dla naszego wzroku, jak i ogólnego samopoczucia, jest światło naturalne, słoneczne. To z niego powinno się korzystać w największym stopniu, dlatego warto ustawić swoje biurko możliwie najbliżej okna. Oczywiście, w sezonie jesienno – zimowym naturalne światło może nie wystarczyć i konieczne jest wspomaganie się światłem sztucznym. Tym, na co należy zwrócić uwagę, nie jest wyłącznie lampka biurowa. Tak naprawdę powinniśmy zadbać o 3 rodzaje oświetlenia w naszym domowym biurze

  • oświetlenie ogólne otoczenia – wszelkie lampy sufitowe,
  • oświetlenie zadaniowe – przeznaczone do pracy przy komputerze, czytania lub pisania, na przykład lampka biurkowa,
  • oświetlenie akcentujące – ma głównie funkcje dekoracyjne, ale może też służyć dzieleniu domowego biura na strefy.

Jakie wybrać lampy do biura? 

Wybierając oświetlenie do biura, należy pamiętać o tym, aby wszystkie źródła światła miały podobną do siebie temperaturę barwową. Najlepiej, by była ona jak najbardziej zbliżona do światła naturalnego i oscylowała pomiędzy 3300 a 5000 K w przypadku lamp sufitowych. Złym pomysłem będzie umieszczanie górnego światła bezpośrednio nad stanowiskiem pracy. Może ono skutkować szkodliwymi odbiciami i niekorzystnie działać na nasze zdrowie. 

Najmodniejsze lampy sufitowe do domowego biura

Kiedy zapoznamy się już z kwestiami technicznymi oświetlenia do domowego biura, możemy skupić się na wizualnych. Miłośnikom stylu industrialnego do gustu przypadną nowoczesne lampy sufitowe z “gołymi” ozdobnymi żarówkami. Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko oryginalny design, ale również praktyczność. Brak klosza lub osłonki skutkuje bowiem lepiej oświetloną przestrzenią. Do domowego biura w nowoczesnym stylu pasować będą również reflektory sufitowe. Dzięki możliwości dowolnego ustawienia kąta padania światła, możemy za ich pomocą podzielić naszą przestrzeń do pracy na strefy. Ponadto w domowym biurze sprawdzą się również:

  • lampy wiszące w kształcie kuli,
  • lampy sufitowe na listwie z kwadratowymi abażurami,
  • żyrandole z regulowanymi kloszami.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem w domowym biurze wydają się lampy sufitowe z kilkoma źródłami światła, na przykład z czterema lub trzema żarówkami. Dzięki temu nasza przestrzeń do pracy może zostać oświetlona równomiernie. 

Oświetlenie zadaniowe w domowym biurze

Nie mniej ważny jest odpowiedni wybór oświetlenia zadaniowego znajdującego się na biurku lub w bezpośrednim jego sąsiedztwie. Najbardziej praktycznym wariantem będzie lampka biurowa z regulowanym ramieniem. Do wyboru mamy zarówno bardziej klasyczne, stylizowane na retro modele, jak i nowoczesne lampki ledowe. Ta druga opcja cieszy się niesłabnącą popularnością, ze względu na to, że światło ledowe jest jednym z najkorzystniejszych dla naszego wzroku. Jako zadaniowe oświetlenie dobrze sprawdzi się również lampa stojąca – wystarczy, że umieścimy ją możliwie najbliżej biurka. Warto zdecydować się na taką o prostej linii – będzie pasowała zwłaszcza do wnętrza w stylu skandynawskim. Ponadto, można rozważyć wybór lampki stołowej, trzeba tylko dobrać do niej żarówkę dającą światło bardziej chłodne niż ciepłe, aby nie wprowadzić sypialnianego nastroju. 

Oświetlenie akcentujące w domowym biurze

Oświetlenie akcentujące może nam pomóc stworzyć przestrzeń jeszcze bardziej przyjazną do pracy. Dobrze tutaj sprawdzą się na przykład kinkiety. Polecamy zwłaszcza te w stylu industrialnym, na przykład z kloszem z metalowych prętów i wyeksponowaną ozdobną żarówką. Ożywią przestrzeń i nadadzą jej niepowtarzalnego charakteru. Z ich pomocą możemy też podzielić nasze domowe biuro na strefy. Taki kinkiet możemy na przykład umieścić w przestrzeni relaksu – nad wygodnym fotelem, przeznaczonym do odpoczynku w przerwach od pracy. Fanom stylu retro do gustu przypadnie bardziej lampa typu plafon – ona również pomoże nam wyodrębnić kontrapunkty naszego domowego biura. 

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak skutecznie oświetlić ciemną kuchnię bez okien
6 pomysłów na skuteczne oświetlenie ciemnej kuchni bez okien

Zamknij