Kilka inspiracji na modne oświetlenie sufitowe punktowe

by Lut 23, 2022Artykuły0 comments

Od wielu lat w naszych mieszkaniach i domach spotykamy się ze źródłami światła, które jego wiązkę kierują w dany punkt. Rozwiązanie jest preferowane w pomieszczeniach, w których potrzebujemy odpowiednio doświetlić dane miejsce. Ten typ źródeł światła ma zastosowanie czysto utylitarne, lecz nikt nie twierdzi, że przez to musi być ono nudne lub w złym guście. W niniejszym artykule skupimy się na pokazaniu, jak może wyglądać oświetlenie punktowe, które nie będzie ani brzydkie, ani jego wygląd nie będzie wzbudzał w nas uczucia niesmaku. Pokażemy jak dobrać punktowe źródła światła tak, by pomieszczenie zyskało elegancki i ponadczasowy wygląd. Zapraszamy do lektury.

Modne oświetlenie sufitowe do salonu

Salon, serce naszego domu, pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu, zasługuje na funkcjonalne i modne oświetlenie. A to sufitowe jest podstawowym rozwiązaniem stosowanym w mieszkaniach, domach czy nawet firmach. Jednym z częściej stosowanych typów oświetlenia sufitowego w salonie są punktowe źródła światła. Pod tym pojęciem kryje się co najmniej kilka różnego typu lamp, które możemy wykorzystać w tym pomieszczeniu. W zależności od wielkości naszego salonu oraz jego kształtu powinniśmy dobierać różną ilość lamp punktowych. Najprościej będzie rozmieścić je równomiernie na całej powierzchni sufitu. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie, ponieważ możemy również wzmocnić ilość punktów świetlnych w określonych miejscach, szczególnie tam, gdzie potrzebujemy większego doświetlenia. Aktualnie najmodniejszymi formami oświetlenia sufitowego punktowego do salonu są spoty sufitowe, lampy podtynkowe i natynkowe oraz lampy wiszące. Wybierając je, powinniśmy kierować się przede wszystkim ich funkcjonalnością oraz możliwie dokładnym dopasowaniem do charakterystyki naszego wnętrza. Na dalszym planie powinny pozostać aspekty wizualne, choć oczywiście każdy z nas uwzględni je, podczas doboru idealnego oświetlenia punktowego do salonu.

W najbliższych miesiącach modnymi lampami punktowymi sufitowymi będą modele wykonane z materiałów naturalnych, takich jak drewno, szkło oraz metale. To właśnie z nich produkowane są aktualnie najmodniejsze lampy, niezależnie od tego, czy są to lampy wiszące, czy też spoty. Polecamy szczególnie te modele, które posiadają dodatkowo regulację, a tym samym pozwalają na dostosowanie kierunku i kąta padania światła do potrzeb domowników. Aktualnie modne są również lampy punktowe proste, pozbawione zbędnych ozdób, a kolorystycznie dobrane do naszego salonu.

Najmodniejsze oświetlenie punktowe do korytarza i przedpokoju

Sufitowe oświetlenie punktowe jest również bardzo często podstawą właściwego doświetlenia korytarza czy przedpokoju. W tych wnętrzach musimy dbać o swobodę poruszania się i bezpieczeństwo, dlatego warto zadbać o odpowiednią ilość punktów świetlnych. Idealnym rozwiązaniem w przedpokoju będzie zainstalowanie sufitu podwieszanego z oświetleniem LED, właśnie punktowym. Mogą to być zarówno spoty, lampy podtynkowe czy też natynkowe. Zdecydowanie najrzadziej w przedpokoju wykorzystywać będziemy oświetlenie sufitowe punktowe w postaci plafonów. Ponieważ w naszych domach wciąż króluje styl industrialny, modne są przede wszystkim loftowe lampy punktowe. Wyróżniają się one prostotą i łatwością czyszczenia. Wykonane są zazwyczaj z metalu lub połączenia metali ze szkłem. Otwarte klosze w tego typu lampach sprawiają, że jest to doskonały pomysł na główne oświetlenie korytarza, dzięki dobremu rozpraszaniu światła.

Punktowe oświetlenie sufitowe do łazienki

Sufitowe oświetlenie punktowe jest również chętnie wykorzystywane w naszych toaletach i łazienkach. Tu również często sięgamy po podwieszane sufity ze spotami. Dość chętnie jednak w łazienkach wykorzystujemy plafony. Dobierając lampę sufitową punktową do łazienki, powinniśmy pamiętać, że musi spełniać one odpowiednie kryteria, jak podwyższona odporność na wilgotność i zmianę temperatur. Nie będziemy mogli więc wykorzystać lamp niedostosowanych do tych warunków. W najbliższym czasie najmodniejszymi modelami lamp punktowych do łazienki będą te z kloszami szklanymi, bądź metalowymi. Nie zabraknie również modeli łączących w sobie kilka różnych materiałów. Jeśli chodzi o kształty lamp sufitowych do łazienki, to dominować będą te klasyczne, proste i geometryczne. Jeśli zaś mowa o kolorystyce modnych lamp sufitowych punktowych, to warto postawić na barwy naturalne oraz klasyczną czerń i biel.

Kilka modnych lamp sufitowych punktowych do kuchni

W kuchni zdecydowanie częściej sięgać będziemy po punktowe lampy wiszące oraz lampy natynkowe. Są one zdecydowanie najwygodniejsze do stosowania w tym pomieszczeniu, a równocześnie bardzo praktyczne. Lampy natynkowe w dowolnej kolorystyce i kształcie geometrycznym będą najchętniej wybieranymi do naszych kuchni. Nie zabraknie w nich również klasycznych lamp wiszących. Te pojedyncze punkty świetlne występują w różnorodnej kolorystyce i stylistyce. Najmodniejsze będą te, które czerpią inspiracje z natury, zarówno jeśli chodzi o ich kolorystykę, jak również materiały, z których je wykonano.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pomysły na garażowe oświetlenie sufitowe
6 pomysłów na oświetlenie sufitowe do garażu

Zamknij