Prostota i niedoskonałość, czyli jakie lampy sufitowe dobrać do stylu wabi sabi?

by cze 20, 2022Artykuły0 comments

Wabi sabi to japońska filozofia, która namawia ludzi do dostrzegania piękna w tym, co niedoskonałe. Nakazuje ona cieszyć się życiem, wydobywając radość z tego, co proste i minimalne. Jej poglądy stanowią inspiracje dla architektów, rzucając im wyzwanie ukazania przemijalności czasu w przestrzeni. Swoje odzwierciedlenie ma ona zatem nie tylko w stylu bycia, ale także w projektowaniu wnętrz, w których istotną rolę odgrywa światło.Z tego powodu podpowiadamy, jakie lampy sufitowe dobrać, aby w swoim domu wprowadzić estetykę płynącą z kraju kwitnącej wiśni. 

Wabi sabi — nie tylko dla mnichów 

Czym tak dokładnie jest ta filozofia i czy my również możemy wprowadzić ją do naszego życia? Wabi to minimalizowanie swoich potrzeb i akceptacja tego, co już mamy. Sabi to dostrzeżenie piękna ulotności. Mądrości płynące od japońskich mnichów, nie są zarezerwowane tylko dla nich. My też możemy kierować się zasadami tej filozofii w naszym codziennym życiu. 

Wnętrza w stylu wabi sabi, czyli jakie? 

Wnętrza w stylu wabi sabi charakteryzuje prostota. Nadmiar i konsumpcjonizm nie jest wskazany. Zakup nowych rzeczy powinien być poprzedzony pytaniem o konieczność tych przedmiotów w naszym domu. Urządzając mieszkanie, warto wykorzystać to, co już mamy. Ściany aranżacji w stylu wabi sabi mają stonowane barwy. Mogą pozostać one surowe, tak aby wskazać na widoczne ślady użytkowania. Natomiast otaczające nas rzeczy utrzymywane są w odcieniach ziemi. Drewniane, postarzane meble sprawdzą się tutaj doskonale. Styl wywodzący się z japońskiej kultury to postawienie na autentyczność. Dom urządzony w zgodzie z filozofią wabi sabi to miejsce, w którym czujemy swobodnie.

Dlaczego kochamy surowe wnętrza wabi sabi i typu loft?

Oba style są uwielbiane przez ludzi na całym świecie. To, co je łączy, to surowość. Dlaczego są one często atrakcyjniejszym wyborem niż przytulny hygge? Styl japoński różni się od stylu industrialnego. To, za co jednak kochamy je jednakowo to prostota i pamięć o przemijalności. Lofty inspirowane są starymi halami produkcyjnymi, przez co ściany tych mieszkań są często nieotynkowane, podobnie jak w kraju kwitnącej wiśni. W aranżacjach industrialnych króluje cegła i kolor czerwony, na który w wabi sabi nie ma miejsca. W obu stylach wykorzystamy podobne elementy wystroju wnętrza, a w tym minimalistyczne lub mosiężne lampy sufitowe. 

Jakie oświetlenie wnętrza pasuje do stylu wabi sabi?

Lampy w stylu japońskim — oświetlenie wnętrza wabi sabi 

Życie w zgodzie z wabi sabi zaczyna się w nas samych. Nasze wartości następnie kierujemy na otaczającą nas przestrzeń. Wygląd i pielęgnacja naszego mieszkania stanowi uzewnętrznienie naszego charakteru i poglądów. Wiedząc już jakimi zasadami należy się kierować, urządzając dom według japońskiej filozofii, zastanówmy się, jakie lampy wabi sabi są uzupełnieniem tego wnętrza. To właśnie detale odgrywają tutaj główną rolę. Przestrzeń, wzorowana na mieszkaniach z Japonii, powinna być wypełniona światłem. 

Lampy wabi sabi do kuchni 

Materiały wykorzystywane w stylu japońskim są naturalne. Używany jest len, juta, wełna czy bawełna organiczna. Te tkaniny nie są jednak dobrym pomysłem dla lamp wabi sabi w kuchni. Przedmioty mogą zostać zniszczone przez unoszącą się parę lub pryskający tłuszcz. Warto wybrać do jadalni kamienne lub drewniane lampy sufitowe. 

Lampy wabi sabi do salonu 

Do części wypoczynkowej domu w stylu japońskim pasują minimalistyczne lampy sufitowe. Mogą to być lampy tzw. druciaki z metalowym wykończeniem. Te same sprawdzą się także w wersji oświetlenia stojącego. Innym rozwiązaniem są białe lub beżowe klosze w kształcie kuli. Ciemne ażurowe, cementowe lub drewniane modele również podkreślą charakter wnętrza poprzez kontrast z jasnymi ścianami. Klosze przypominające japońskie lampiony wzmocnią bliskowschodnią atmosferę salonu.

Lampy wabi sabi do łazienki 

Prawdziwą esencję japońskiej filozofii oddają niedoskonałe kształty. Minimalistyczne lampy sufitowe o nierównych formach są ciekawym rozwiązaniem dla łazienki w duchu wabi sabi. Obok lamp sufitowych, warto wprowadzić światło za pomocą kinkietów. Świeżości i nuty elegancji nadadzą ich złote wykończenia.

Ekran telefonu, pośpiech, obowiązki, szybkie jedzenie, masowa produkcja rzeczy — to wszystko sprawia, że w XXI wieku ciężko jest kierować się zasadami wabi sabi. Być może już je praktykujesz, a może dopiero chcesz je wprowadzić do swojego życia? W obu sytuacjach ważna jest zmiana otoczenia, na takie które pozwoli nam się czuć komfortowo i bezpiecznie. Lepsze samopoczucie osiągniemy, wprowadzając więcej światła w naszych domach. Równie istotne jest oświetlenie naturalne, jak i to uzyskane dzięki minimalistycznym lampom sufitowym lub stojącym.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]