Jakie lampy sufitowe sprawdzą się w minimalistycznym salonie?

by Mar 24, 2023Artykuły0 comments

Oświetlenie salonu powinno się planować tak, aby użyteczność pomieszczenia była jak największa. Trudniejszą sztuką jest zachowanie użyteczności i jednoczesne zadbanie o odpowiedni klimat, na szczęście jest to możliwe, o ile zwrócimy uwagę na szczegóły i przyzwyczajenia domowników. W poniższym artykule przedstawiamy kilka pomysłów na wyróżnienie salonu za pomocą światła. Zapraszamy do lektury!

Czym wyróżnia się styl minimalistyczny?

Styl minimalistyczny cieszy się coraz większą popularnością w trendach zarówno wnętrzarskich, jak i modowych. Im mniej elementów, wokół które rozpraszają, tym lepiej. Istotne staje się ograniczenie do rzeczy, które są praktyczne. Nie musi być ich wiele, ale mają być wysokiej jakości. Przestronne wnętrza sprawiają wrażenie lekkich i uporządkowanych. Wybór wyposażenia powinien być dobrze przemyślany, służyć do podniesienia komfortu życia codziennego. Nic nie może przytłaczać. Harmonia i spokój to charakterystyczne cechy stylu minimalistycznego. Nawet w przypadku wzornictwa widać prostotę. Nie ma miejsca na nadmierne zdobienia. 

Najczęściej wybiera się główny motyw przewodni, który dodaje wystrojowi wyrazistości. W przypadku minimalizmu stawia się przede wszystkim na stonowaną kolorystykę, a dodatki stanowią mocniejsze akcenty. Ma to na celu wprowadzenie do pomieszczenia przytulności, przełamanie surowości minimalizmu. W celu uzyskania pożądanego efektu wprowadza się także różnorodność materiałów i tkanin. Mile widziane są kolorowe poduszki, zwiewne zasłony, przyjemne w dotyku dywany. We wnętrzach minimalistycznych jest drewno, szkło, ceramika. Dąży się do tego, aby było jak najwięcej wolnej przestrzeni. Światło idealnie je podkreśla. Istotne jest nawet odpowiednie rozmieszczenie lamp sufitowych i innych źródeł światła.

Podsumowując, charakterystycznymi cechami stylu minimalistycznego są:

  •   Użytkowa prostota,
  •   Jakość przed ilością,
  •   Stonowana kolorystyka,
  •   Różnorodność materiałów,
  •   Harmonia,
  •   Dużo roślinności,
  •   Dużo wolnej przestrzeni i naturalnego światła.

Oświetlenie do minimalistycznego salonu

Minimalistyczne lampy mają nowoczesne oprawy w kształcie geometrycznym. Charakterystyczny jest brak dużej ilości zdobień i dodatkowych elementów dekoracyjnych. Bardzo pożądana jest przede wszystkim czystość designu. Oświetlenie minimalistyczne ma mieć wysokie walory estetyczne i użytkowe. Idealnie nadaje się do domowych wnętrz i biura. Jego uniwersalność sprawia, że odnajdzie się w każdej aranżacji. Minimalistyczne oświetlenie nadaje się do dowolnego pomieszczenia, niezależnie od jego przeznaczenia. Rewelacyjnie sprawdza się przy niewielkim metrażu i w przestronnych wnętrzach. Do wyboru są lampy wiszące, kinkiety i modele stojące.

Lampy wiszące do pomieszczenia minimalistycznego mają estetyczną formę. Bazuje się głównie na bryłach geometrycznych. Świetnym rozwiązaniem będzie wobec tego wstawienie do pokoju lampy z kloszem kulistym, wykonanym ze szkła. Mile widziane są także modele z tekstylnymi abażurami, które zapewniają równomierne oświetlenie przestrzeni. W przypadku minimalizmu zawsze dobrym wyborem będą lampy z oprawami metalowymi, drewnianymi i szklanymi. Ich urok tkwi w prostocie. Wspaniale odnajdą się także mleczno-białe klosze na chromowanej konstrukcji. Będzie to świetna opcja, jeśli komuś zależy na wprowadzeniu elegancji do pomieszczenia.

Na jakie zdecydować się minimalistyczne lampy w salonie?

Styl minimalistyczny w dużym stopniu łączy się ze stylem nowoczesnym. Można wobec tego śmiało zdecydować się na innowacyjne rozwiązania technologiczne. Świetnym przykładem są lampy LED, szczególnie w wersji zdalnie sterowanej. Inteligentne lampy mają wiele dodatkowych funkcji typu regulacja natężenia światła i zmiany jego zabarwienia. Jest to rewelacyjne rozwiązanie dla osób, które stawiają na wygodę. Oświetleniem można sterować zdalnie, z poziomu aplikacji mobilnej. Cechuje je prostota i jednocześnie funkcjonalność. Można liczyć zarówno na wygodę, jak i na energooszczędność. Dobrym wyborem będą reflektory na listwie, które można dowolnie przesuwać, czyli kierować wiązką światła. Świetnie sprawdzają się duże lampy wiszące w stylu industrialnym. Można zdecydować się na modele metalowe z kloszami w kształcie kul.

Lampy minimalistyczne są najczęściej dyskretne. Świetnie sprawdzają się plafony, które nie zajmują wiele miejsca, nie rzucają się w oczy. Wspaniale sprawdzają się także lampy wpuszczane i natynkowe. Zawsze należy pamiętać o tym, aby dobrze przemyśleć i umiejętnie rozplanować rozmieszczenie poszczególnych źródeł światła. Jeżeli wnętrze ma duży metraż, to nie wystarczy ograniczyć się do jednej lub nawet dwóch lamp. Trzeba doświetlić stół, blaty robocze i inne obszary. Świetną opcją będzie oświetlenie z oprawą nastropową z regulacją kierunku świecenia światła. Dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie LED na linkach i szynach. Mocuje się je w górnych miejscach na suficie, najlepiej w oprawach rozpraszających światło. Pozwala to na doświetlenie dużej przestrzeni. Przy małym metrażu odpowiednie są płaskie lampy sufitowe, które wyglądają jak świetliki.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wykorzystać oświetlenie do zmiany wyglądu wnętrza
Nowy rok, nowy dom – jak urozmaicić wygląd wnętrz zmieniając samo oświetlenie?

Zamknij