4 sposoby na oświetlenie ciemnego korytarza

by Lut 5, 2021Artykuły, Lampu sufitowe do przedpokoju0 comments

Aranżacja korytarza zawsze stanowi wyzwanie. Jest to przestrzeń, przez którą przechodzimy kilkukrotnie w ciągu dnia, nie poświęcając jej szczególnej uwagi. Dlatego korytarz urządzany jest najczęściej bez pomysłu i polotu. Dodatkowo brak okien sprawia, że nie dociera do niego blask słoneczny, a sztuczne oświetlenie stanowi jedyne źródło światła. Jak zaaranżować oświetlenie w korytarzu, które będzie jednocześnie funkcjonalne i poprawi jego estetykę? Zapraszamy na przegląd propozycji.

Dlaczego prawidłowe oświetlenie korytarza jest ważne?

Przedpokój to pomieszczenie przechodnie, które w niektórych domach stanowi reprezentacyjną przestrzeń. To właśnie w nim witamy się z gośćmi oraz przyjmujemy kuriera lub listonosza. Warto więc zadbać o estetykę korytarza, co możemy także uczynić odpowiednio dobranym oświetleniem

Światło w korytarzu ma przede wszystkim praktyczne zastosowanie, służy nam bowiem podczas zdejmowania butów i wierzchniej odzieży. Dbając o oświetlenie w przedpokoju, dbamy także o bezpieczeństwo swoje i odwiedzających nas znajomych, co będzie szczególnie istotne, jeśli korytarz jest połączony ze schodami.

Jak oświetlić korytarz?

Wiele zależy od tego, jakiej jest on wielkości. W małym korytarzu wystarczy jedno źródło światła, na przykład sufitowe bądź ścienne. Nieco więcej uwagi będzie od nas wymagało zaaranżowanie oświetlenia w długim i wąskim przedpokoju. W tym wypadku jedna lampa nie spełni swojej funkcji. Praktycznym rozwiązaniem będzie zamontowanie kilku lamp wiszących na całej długości korytarza, lub ściennych kinkietów. Dobrym pomysłem na dodatkowe źródło światła będzie montaż taśmy LED w listwie przypodłogowej. 

Oświetlenie korytarza – jaka temperatura barwowa żarówki?

Dobór odpowiedniego oświetlenia i jego rozmieszczenie to jedno, ale równie ważna będzie temperatura światła. Możemy wybierać między ciepłą, zimną i neutralną. W pomieszczeniach bez dostępu do światła słonecznego najlepiej zamontować żarówki o ciepłej barwie w przedziale 2000–3000 K. Sprawią, że przedpokój wyda się przytulny i ciepły. Żarówki o zimnej barwie dadzą intensywne, białe światło, które będzie zbyt ostre dla naszych oczu.

Jakie oświetlenie wybrać do ciemnego korytarza?

W przedpokoju możemy zamontować jedno źródło światła lub kilka. Sprawdzą się tu zarówno lampy wiszące, kinkiety ścienne, sufitowe halogeny, jak i plafony. Każde z nich będzie miało nieco inne zastosowanie, które warto znać, zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie.

Lampy wiszące do korytarza

Szukając lampy wiszącej do przedpokoju, zwróćmy uwagę na jego wymiary. Ważnymi parametrami będzie zarówno wysokość pomieszczenia jak i jego długość. W małym, kwadratowym korytarzu sprawdzi się jedna wisząca lampa, umiejscowiona centralnie na suficie. Zwróćmy uwagę, by jej klosz nie był zbyt szeroki i nie przytłoczył tym samym pomieszczenia. Powinien także znaleźć się jak najbliżej sufitu, dlatego nasz wybór powinien paść na lampę z funkcją regulacji.

Jeżeli jesteśmy posiadaczami dużego domu, w którym korytarz to długie i wąskie pomieszczenie, wyjątkowy efekt uzyskamy montując wzdłuż sufitu kilka lamp wiszących. W takim wypadku lampy mogą być efektowne, o dużych, ozdobnych kloszach. 

 

 

Plafony do korytarza

Plafony z powodzeniem zastosujemy jako centralne oświetlenie przedpokoju. Możemy je zamontować w sposób tradycyjny na suficie, albo nietypowy – na ścianie. Plafony będą wyjątkową ozdobą korytarza. Występują w różnych kształtach, więc z pewnością znajdziemy model pasujący do naszego wystroju. 

Dzięki swojej płaskiej, przylegającej do sufitu budowie, plafony nie stanowią przeszkody dla wysokich domowników w swobodnym przebieraniu się. Możemy zamontować je także w niskich przedpokojach, albo na podwieszanym suficie.

Kinkiety na ścianie w korytarzu

Ścienne kinkiety mogą stanowić główne źródło światła w przedpokoju, albo być uzupełnieniem dla lamp wiszących lub halogenów. Umieszczone wzdłuż ściany, po obu jej bokach, prezentują się wyjątkowo stylowo. Kinkiety ocieplają pomieszczenie i nadają mu wyjątkowego klimatu. 

Wybierając modele, w których klosz jest skierowany w dół, dokładnie oświetlimy podłogę. Wpłynie to na naszą wygodę podczas przebierania się po powrocie do domu lub przed wyjściem. Kinkiety z kloszem skierowanym w gorę pozwolą optycznie powiększyć korytarz, co będzie dodatkową zaletą, jeśli nasz przedpokój jest niewielki i ciasny

Halogeny na suficie w przedpokoju

Halogeny to wyjątkowo praktyczne oświetlenie do korytarza, które sprawdzi się w każdym wnętrzu, bez względu na jego wielkość. Musimy jednak pomyśleć o nim wcześniej, już na etapie projektowania oświetlenia w domu lub mieszkaniu. Halogeny to także świetne rozwiązanie, jeśli nie mamy pomysłu jak dobrać lampę do wystroju, a nie chcemy zepsuć aranżacji złym wyborem.

Halogeny są dyskretnym, ale mocnym źródłem światła, za pomocą którego oświetlimy cały korytarz. Możemy je rozmieścić w dowolny sposób – wzdłuż sufitu albo po jego bokach. Jeżeli posiadamy w korytarzu podwieszany sufit, halogeny będą dla nas idealnym rozwiązaniem. Jeśli martwimy się, że punktowe światło sufitowe będzie dla nas niewystarczające, rozważmy połączenie halogenów z kinkietami ściennymi. W ten sposób zapewnimy sobie równomierne rozświetlenie korytarza, które będzie zarówno funkcjonalne jak i estetyczne.

 

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Żarówki dekoracyjne – w jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej?

Zamknij