6 pomysłów na oświetlenie sufitowe do garażu

by Sty 31, 2022Artykuły0 comments

Oświetlenie salonu powinno się planować tak, aby użyteczność pomieszczenia była jak największa. Trudniejszą sztuką jest zachowanie użyteczności i jednoczesne zadbanie o odpowiedni klimat, na szczęście jest to możliwe, o ile zwrócimy uwagę na szczegóły i przyzwyczajenia domowników. W poniższym artykule przedstawiamy kilka pomysłów na wyróżnienie salonu za pomocą światła. Zapraszamy do lektury!

Garaż nie jest miejscem, którym chwalimy się przed znajomymi, czy zapraszamy do niego gości. To przestrzeń, w pełnym tego słowa znaczeniu, użytkowa. Nie znaczy to jednak, że nie jest istotne jak to pomieszczenie zostanie przez nas oświetlone. Musimy pamiętać, że nie służy ono wyłącznie do przechowywania tam samochodu, rowerów oraz narzędzi. W garażu możemy dokonywać także drobnych napraw naszych pojazdów, a tego nie będziemy w stanie uczynić przy niewystarczającym świetle. W niniejszym artykule postaramy się omówić kwestię oświetlenia sufitowego w garażu. Zapraszamy do lektury!

Oświetlenie tradycyjne czy LED do garażu co wybrać?

Pierwszą kwestią, nad którą musimy się pochylić, jest to, jakiego rodzaju oświetlenie sufitowe do garażu wybrać – tradycyjne czy LED. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Oświetlenie tradycyjne ma dość dużą moc i atrakcyjną, naturalną barwę światła. Jest jednak kilka ciemnych jego stron. Przede wszystkim żarówki tradycyjne mocno się nagrzewają i oddają ciepło, a to sprawi, że w naszym garażu, zwłaszcza gdy jest niewielki, może zrobić się bardzo gorąco. Kolejnym problemem będzie wysokie zużycie prądu. Pod tym kątem zdecydowanie wygrywa oświetlenie LED do garażu. Będzie energooszczędne mimo dużej jasności świecenia oraz nie będzie nagrzewać wnętrza. Oświetlenie sufitowe LED jest również ekologiczne, dlatego ciągle rośnie grupa jego zwolenników.

Podtynkowe oświetlenie sufitowe do garażu

Ciekawym rozwiązaniem kwestii oświetlenia sufitowego w garażu może być zastosowanie lamp podtynkowych. Są one montowane najczęściej w sufitach podwieszanych. Wyróżniają się tym, że większa część lampy jest ukryta. Takie oświetlenie sufitowe sprawdzi się w garażach niższych i o małej lub średniej wielkości. Ich wadą jest brak możliwości regulacji i zmiany kierunku padania światła, z kolei zaletą jest to, że da nam równomierne, rozproszone oświetlenie. Mogłoby więc być doskonałą bazą i głównym oświetleniem, jednak może się okazać, że będziemy potrzebowali dodatkowego, punktowego doświetlenia za pomocą lamp ściennych czy stojących.

Oświetlenie natynkowe i spoty sufitowe do garażu

Kolejny typ oświetlenia sufitowego do garażu mogą stanowić lampy natynkowe czy spoty sufitowe. Są to modele, które mocuje się bezpośrednio do sufitu, są krótkie i łatwe w montażu w każdych warunkach. Te typy lamp mogą zostać wyposażone w regulowane elementy, co czyni z nich oświetlenie bardziej uniwersalne i z możliwością personalizacji. Znacznie wyższa będzie również wygoda jego stosowania oraz montażu. Oświetlenie natynkowe i spoty sufitowe są dedykowane do praktycznie każdej wielkości garażu, nie ma znaczenia również jego kształt i rola, do której będzie przeznaczony.

Czy warto wykorzystać lampy wiszące w garażu?

Czy w garażu warto sięgnąć po lampy wiszące? Zazwyczaj kojarzą nam się one z oświetleniem wewnętrznym do mieszkań i domów. Nie ma jednak przeciwwskazań, by wykorzystać je również w przestrzeni roboczej, takiej jak garaż. Co więcej, w wielu przypadkach mogą się one sprawdzić lepiej niż inne typy lamp. Na jakie modele warto postawić? Dobrym pomysłem na funkcjonalne oświetlenie sufitowe do garażu będą lampy pająki. Są to lampy, które posiadają kilka miękkich ramion (od jednego do nawet siedmiu). W zestawie dostajemy punktowe elementy do ich montażu na suficie. Największą zaletą tych lamp jest fakt, że ramiona możemy dowolnie rozlokować po powierzchni sufitu i tym samym dostosować ilość i rozlokowanie punktów świetlnych do naszych potrzeb, kształtu i wielkości wnętrza.

Halogeny jako oświetlenie sufitowe do garażu

Innym sposobem na oświetlenie garażu jest zamontowanie w nim reflektorów halogenowych. Te lampy cechują się mocnym strumieniem światła i przez to znakomicie nadają się do oświetlania pomieszczeń pozbawionych okien, jakimi często są garaże. W pomieszczeniu możemy rozmieścić kilka reflektorów halogenowych, co sprawi, że cały garaż będzie równomiernie oświetlony. Jeżeli jako światło główne wybierzemy inny typ lampy, nic nie stoi na przeszkodzie, by reflektory halogenowe umieścić nad miejscami, które pragniemy dodatkowo oświetlić. Halogeny mogą być więc zarówno oświetleniem podstawowym jak i dodatkowym.

Świetlówki LED nowoczesna alternatywa oświetlenia sufitowego do garażu

Jednym z najchętniej wybieranych typów oświetlenia sufitowego do garażu są obecnie świetlówki LED. Pobierają one zdecydowanie mniej energii niż ich tradycyjni poprzednicy. Są za to bardzo wydajne i nie kosztują dużo, a ich ceny wciąż spadają. Świetlówki LED bardzo szybko i prosto zamontujemy do każdego typu sufitu. Występują w różnych długościach, dzięki czemu łatwo rozplanujemy ich rozmieszczenie na suficie naszego garażu.

Jakie parametry powinno mieć sufitowe oświetlenie do garażu?

Nie możemy zapominać o tym, że oświetlenie sufitowe do garażu musi spełniać określone kryteria. Przede wszystkim oprawy powinny mieć wysoką klasę szczelności IP. Dzięki temu będzie to oświetlenie bezpieczne i efektywne. Jeśli chodzi o barwę światła to w garażu najlepiej sprawdzi się oświetlenie o barwie temperaturowej zimnej lub neutralnej.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Najmodniejsze oświetlenie sufitowe do łazienki w 2022
Najlepsze oświetlenie sufitowe do łazienki – trendy na 2022 rok

Zamknij