Dlaczego lampy podłogowe są doskonałym uzupełnieniem sufitowych – kilka powodów

by Kwi 11, 2022Artykuły0 comments

Lampy podłogowe, jak sama nazwa wskazuje, to rodzaj oświetlenia, który nie jest mocowany do sufitu czy ściany. Są to wolnostojące na ziemi lampy, które nie są do podłogi w żaden sposób mocowane. Wystarczy je podłączyć do prądu, by rozświetliły nasze pomieszczenie. Wiele osób nie docenia tego typu oświetlenia, a szkoda, bo jest to dość tani i skuteczny sposób na punktowe doświetlenie każdego pomieszczenia. Dziś chcielibyśmy przybliżyć ten typ lamp oraz pokazać, dlaczego lampy podłogowe są doskonałym uzupełnieniem lamp sufitowych. Zapraszamy do lektury!

Czym wyróżniają się lampy podłogowe?

Jak już wspomnieliśmy, lampy podłogowe są typem oświetlenia, które nie wymaga specjalistycznego montażu. Co więcej, wystarczy, że taką lampę postawimy w wybranym miejscu i podłączymy do prądu, by mogła ona działać. Zalet lamp podłogowych jest bardzo wiele. Najważniejszą z nich jest to, że są one bardzo proste w użytkowaniu oraz bez trudu możemy je przenosić w inne miejsce. Ponieważ nie są przykręcane do ściany czy sufitu, mogą nam posłużyć w dowolnym pokoju, wszędzie tam, gdzie akurat będziemy ich potrzebować. Na rynku znajdziemy szeroką ofertę lamp podłogowych, o różnej wysokości, stylu czy funkcjach. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto zastanowić się, jakie są nasze potrzeby. Kluczowe jest to, gdzie chcemy postawić naszą lampę podłogową oraz do czego będziemy jej używać. Dziś chcielibyśmy się skupić na jednym z aspektów projektowania funkcjonalnego oświetlenia mieszkania czy domu. Można założyć, że najważniejsze jest oświetlenie górne, czyli sufitowe. Jednak praktycznie w każdym przypadku potrzebuje ono dodatkowego wsparcia w postaci innego typu lamp. Jednym z pewników w tym zadaniu są właśnie lampy podłogowe.

Gdzie możemy wykorzystać lampy podłogowe?

Zastosowanie lamp podłogowych jest bardzo szerokie. Nie ma znaczenia czy chcemy oświetlić mieszkanie, dom, czy może biuro. W każdym z tych miejsc z powodzeniem możemy wykorzystać lampy podłogowe. Co więcej, nie potrzebujemy dużej ich ilości, ponieważ jeśli korzystamy jednorazowo wyłącznie z jednego pomieszczenia, to taka lampa podłogowa może z nami przemieszczać się po całym mieszkaniu. Nie będziemy wtedy potrzebowali kilku różnych lamp, a jeden, wybrany model w zupełności nam wystarczy. Przenoszenie lampy podłogowej jest bowiem proste i szybkie.

Wracając jednak do możliwości wykorzystania lamp podłogowych, to jednym z najważniejszych będzie zlokalizowanie ich przy kanapie czy łóżku. Mogą bowiem one być stosowane tak samo jak lampki nocne. Na tym jednak możliwości lamp podłogowych się nie kończą. Przede wszystkim jest to idealne typ oświetlenia do czytania. Szczególnie polecamy modele lamp podłogowych z opcją regulacji kąta i kierunku padania światła. Jeśli zależy nam na pełnej możliwości modyfikacji położenia źródła światła, wybierzmy modele, w których da się zmieniać również wysokość ramion lampy. Oświetlenie podłogowe może być również przydatne do rozjaśnienia miejsc, w których oddajemy się pracy czy wybranemu hobby. Jednak warto po ten typ lamp sięgnąć wszędzie tam, gdzie oświetlenie sufitowe jest niewystarczające. Ono bowiem odpowiada za oświetlenie rozproszone, niezbędne do codziennego, ogólnego funkcjonowania. Jako oświetlenie punktowe totalnie się jednak nie sprawdzi. Wtedy właśnie warto mieć na podorędziu lampy podłogowe.

Do czego możemy wykorzystać oświetlenie podłogowe?

Zadaniem lamp podłogowych jest przede wszystkim doświetlenie najciemniejszych miejsc w dowolnym pomieszczeniu. Warto po nie sięgać wszędzie tam, gdzie czujemy, że oświetlenie jest niewystarczające. Przykładem zastosowania mogą być wszystkie wnętrza o niestandardowych i niesymetrycznych kształtach, czy po prostu dużych rozmiarach. Nie zapominajmy jednak o tym, że lampy podłogowe mogą być wykorzystywane również w inny sposób. Przede wszystkim doskonale sprawdzą się jako oświetlenie nastrojowe. Wieczorem wystarczy, że włączymy lampę podłogową, by nasze wnętrze zostało delikatnie rozświetlone. Ilość światła nie będzie wystarczająca do tego, by w danym pomieszczeniu pracować, ale w zupełności wystarczy do oglądania telewizji czy słuchania muzyki. Jeśli na naszych ścianach znajdują się wyjątkowe dekoracje, które chcemy uwydatnić, możemy do tego celu wykorzystać właśnie lampy podłogowe. Wystarczy, że ustawimy je w pobliżu obiektów, które chcemy oświetlić, lampy podłogowe sprawią, że staną się ona uwypuklone.

Dlaczego lampy podłogowe są doskonałym uzupełnieniem oświetlenia sufitowego?

Lampy podłogowe mają przede wszystkim wszechstronne zastosowanie, są dość tanie i łatwo dostępne. Możliwość działania natychmiastowego po podłączeniu do prądu sprawia, że możemy je bez trudu przenosić i wykorzystywać wszędzie tam, gdzie akurat brakuje nam mocniejszego oświetlenia. Ważne jest również to, że lampy podłogowe posiadają źródło światła na odpowiedniej wysokości do punktowego doświetlania. Jeśli więc czujemy, że w naszym pokoju jest za ciemno do prac szczegółowych, postawmy właśnie na lampy podłogowe, najlepiej te z możliwością pełnej regulacji.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie sufitowe lampy wybrać do wnętrza skandynawskiego
Jakie lampy sufitowe do wnętrza w stylu skandynawskim?

Zamknij