Jak dobrać lampy sufitowe do małego salonu?

by Wrz 20, 2021Artykuły0 comments

Salon zazwyczaj stanowi serce domu lub mieszkania. Najczęściej jest to największe, bądź jedno z największych pomieszczeń. Czasami jednak wielkość salonu nijak się ma do tego, co zwykliśmy oglądać na filmach i nasz salon ma dość kompaktowe wymiary. Niezależnie od rozmiaru tego pokoju należy go w elegancki sposób oświetlić. Niniejszy artykuł odpowie na pytanie: jak to zrobić by oświetlenie było efektowne? Jak dobrać lampy sufitowe do małego salonu? Zapraszamy do lektury.

Wielkość salonu a liczba punktów świetlnych

Liczba punktów świetlnych jest dobierana przede wszystkim na podstawie gustu właścicieli salonu. Jednak specjaliści radzą, by nawet w małym salonie postawić na więcej niż jeden. Najważniejsza jest tutaj jednak nie ilość, a moc oświetlenia. Przyjmuje się, że aby swobodnie móc czytać w salonie potrzebujemy ok. 500 luksów. By uzyskać ten efekt, potrzebujemy oświetlenia LED o mocy 5W na metr kwadratowy pomieszczenia. Z tego wynika, że jeśli nasz salon ma, np. 10 metrów kwadratowych, potrzebujemy oświetlenia LED o mocy 50W.

Jak zaplanować rozłożenie lamp sufitowych w małym salonie?

Zaplanowanie rozłożenia oświetlenia w małym salonie bywa prawdziwym wyzwaniem. Warto ten problem dobrze przemyśleć. Musimy zdać sobie sprawę z tego, ilu stref oświetlenia potrzebujemy. Rozważmy, które miejsca w naszym salonie muszą być dodatkowo oświetlone, a w których ewentualnie powinniśmy mieć nieco mniej światła. Potem zastanówmy się, w jaki sposób to uzyskać. 

Rozłożenie lamp sufitowych będzie też zależało od ich wielkości i rodzaju. Jeśli stawiamy na duże lampy z większą ilością żarówek, to do małego salonu wystarczy jedna. Większa ilość będzie wyglądała na przesadzoną i zniszczy efekt wizualny. Oprócz tego z punktu widzenia funkcjonalności dodatkowa lampa będzie zwyczajnie zbędna. Podobna sytuacja będzie miała miejsce, jeśli w naszym salonie zaplanowaliśmy, oprócz lamp sufitowych, jeszcze inne źródła światła, np. kinkiety. 

Czasami jednak kształt salonu może wymusić na nas zawieszenie więcej niż jednej lampy sufitowej. W polskich mieszkaniach dość często bowiem salonu nie są projektowane na planie kwadratu czy prostokąta, a posiadają dodatkowe wnęki. W grę wchodzi tu także ilość okien w pokoju, a także sam układ pomieszczenia. Musimy jednak pamiętać, by nie popaść w przesadę. By nasz salon wyglądał elegancko, nie możemy przesycić go wiszącymi lampami.

Dlaczego warto postawić na sufitowe lampy w niewielkim salonie?

Lampy sufitowe to jeden z najpopularniejszych typów oświetlenia w naszych domach i mieszkaniach. Gdy myślimy o salonie, który ma niewielkie wymiary, chcemy w jak największym stopniu oszczędzać w nim przestrzeń. Lampy podłogowe, mimo że często dodają pomieszczeniom stylu i pomagają doświetlić, np. kącik do czytania, w małym salonie będą stanowić dodatkowy obiekt zajmujący cenną przestrzeń. Lampy sufitowe dadzą nam dużo światła przy jednoczesnej oszczędności miejsca. Należy też brać pod uwagę, że salon stanowi najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w naszym domu. To sprawia, że pragniemy, by nie tylko było ono dobrze oświetlone, ale by samo oświetlenie wyglądało odpowiednio. Lampy sufitowe łączą w sobie styl i funkcjonalność.

Jakie lampy sufitowe do małego salonu wybrać?

Oferta sklepów internetowych i stacjonarnych z lampami sprawia, że bez problemu znajdziemy idealne dla nas lampy do małego salonu. Pamiętajmy, by podczas wyboru kierować się przede wszystkim wielkością naszego wnętrza, ale również stylem, w jakim został urządzony oraz oczywiście naszymi upodobaniami.

Szklane lampy sufitowe w małym salonie

Szczególnie do małych salonów polecamy lampy sufitowe ze szkła. Dadzą nam one nie tylko więcej rozproszonego światła, ale równocześnie będą je odbijać. Szklane klosze są wizualnie lekkie, nie obciążą nam więc całego wnętrza. Przy okazji są eleganckie i ponadczasowe oraz są w stanie wpasować się w każdy styl salonu.

Wiszące lampy sufitowe z regulacją

Nieodzownym elementem każdego małego salonu powinny być wiszące lampy z regulacją. Mowa tu zarówno o regulacji długości, jak również kierunku i kąta padania światła. Dzięki temu zyskujemy pełną kontrolę nad oświetleniem i możemy go dowolnie dostosować do naszego wnętrza, ale również do aktualnych potrzeb.

Żyrandol czy lampa wisząca, co wybrać do małego salonu?

Jak już wspomnieliśmy żyrandole, szczególnie te bardziej rozłożyste nie sprawdzą się w małych salonach. Ten typ lamp sufitowych może za bardzo przytłoczyć nasze wnętrze. Żyrandole klasyczne czy retro zdecydowanie lepiej prezentują się w większych mieszkaniach i domach. Do tych skromniejszych powierzchniowo wybierzmy raczej zwykłe lampy wiszące, które zapewnią skuteczne oświetlenie oraz nie dadzą efektu przytłoczenia.

Jakie żarówki sprawdzą się w lampach sufitowych w małym salonie?

Przede wszystkim, jeśli zależy nam na energooszczędnych rozwiązaniach, stawiajmy na żarówki LED. Są one dużo tańsze w eksploatacji, a dodatkowo nie nagrzewają się, więc nie podniosą temperatury we wnętrzu. Jeśli zaś chodzi o temperaturę barwową, to do małego salonu warto wybierać żarówki ciepłe bądź neutralne, które stworzą nam optymalne warunki do relaksu.

 

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link