Jakie oświetlenie nad lustro do łazienki wybrać? Sprawdzamy praktyczne rozwiązania

by Cze 30, 2021Artykuły, Lampy sufitowe do łazienki0 comments

Każda łazienka wyposażona jest w lustro, to podstawowe akcesorium, które pomaga nam wykonywać proste czynności kosmetyczne i higieniczne. Niestety oświetlenie lustra jest już bardziej skomplikowaną kwestią. Idealnie dobrane nie będzie rzucało cienia ani nie zniekształci kolorów, co jest niezmiernie ważne dla osób wykonujących codzienny makijaż. W poniższym poradniku postaramy się wytłumaczyć, jak dobrać oświetlenie nad lustro do łazienki, aby efekt w pełni nas zadowalał. Zapraszamy do czytania.

Jakie oświetlenie będzie pasowało nad lustro?

Oświetlenie nad lustro może być trudne w wyborze. Na rynku dostępnych jest wiele modeli lamp przeznaczonych do łazienki, jednak po zamontowaniu okazuje się, że nie spełniają swojej funkcji i niedostatecznie oświetlają lustro i jego najbliższą okolicę. Aby uniknąć podobnych problemów, warto przed zakupem dowiedzieć się, jaki typ oświetlenia sprawdzi się najlepiej, a także zebrać pomiary, gdyż zamontowanie lamp w odpowiedniej odległości może okazać się bardziej pomocne niż zwiększenie ich mocy.

Jakiego typu lampy sprawdzają się przy lustrze w łazience?

Ilość typów lamp w sklepach może przyprawić o ból głowy, jednak nad lustro w łazience sprawdzi się tylko niewielka część z nich.

Kinkiety nad lustro w łazience

Najlepszym wyborem będą kinkiety, które od lat cieszą się popularnością i są chętnie montowane w łazienkach. Znajdziemy je w wielu wariantach, a różnorodność modeli pozwala łatwo i szybko znaleźć lampę idealną, która spełni wszystkie nasze wymagania i będzie wspaniałą dekoracją łazienki.

Reflektory nad lustro w łazience

Kolejnym świetnym wyborem będą małe reflektorki, które łatwo ustawić i skierować w dowolny punkt łazienki. Taka elastyczność będzie pomocna, kiedy z lustra korzystają osoby różniące się od siebie wzrostem. Ponadto reflektorki są łatwe w montażu i można je schować w regipsach, co pozwala osiągnąć nowoczesny lub minimalistyczny styl.

Lampy wiszące nad lustro w łazience

Lampy wiszące to mniej popularna metoda oświetlenia łazienki, jednak nowoczesny design coraz częściej korzysta z takiego rozwiązania. Nie chodzi tutaj o oświetlenie główne, które znajduje się w centrum łazienki, jednak o dodatkowe wiszące lampki, które zamocowane są zwykle w okolicy lustra. Wysokość przewodów dobiera się tak, aby lampy nie raziły nas swoim blaskiem, ale jednocześnie oświetlały całe lustro. Jeśli lubicie niestandardowe rozwiązania, to lampy wiszące nad lustrem skradną Wam serce.

Jak oświetlić nietypowe lustro w łazience?

Większość luster jest w kształcie prostokąta, jednak co z okrągłymi lub bardzo szerokimi lustrami? Je również bez problemu oświetlimy, jednak warto wiedzieć, że standardowe rozwiązanie nie sprawdzi się najlepiej. Zamiast niego postawmy na oświetlenie od góry – świetnie poradzi sobie zgrabny kinkiet skierowany w dół lub listwa z reflektorami. Z kolei do okrągłych luster wybierzmy taśmy led, które je równomiernie rozświetlą.

Na jakiej wysokości montować oświetlenie przy lustrze?

Lamp łazienkowych nie powinno się montować w ciemno, gdyż łatwo w ten sposób stracić potencjał, jaki drzemie w oświetleniu. Pamiętajmy, aby przed instalacją oświetlenia dokonać potrzebnych pomiarów i sprawdzić, czy wybrane lampki pasują wielkością do lustra. Lampy powinny oświetlać lustro z obu stron i znajdować się na wysokości oczu. Jeśli mocujemy lampy nad lustrem, to pamiętajmy, że najlepsza odległość pomiędzy nimi to 75 centymetrów. W przypadku paneli i listew ledowych nie musimy obawiać się o odległość, gdyż powierzchnia lustra będzie oświetlona równomiernie.

Jakie parametry powinna mieć lampka nad lustro?

Nie tylko rodzaj lampy jest ważny do optymalnego oświetlenia przestrzeni przy lustrze. Warto zwrócić uwagę również na temperaturę barwową i moc lampy. Unikajmy zbyt ciepłego oświetlenia, gdyż makijaż wykonywany w takich warunkach będzie prezentował się inaczej na zewnątrz. Ciepłe źródło światła zniekształca kolory, jednak na skrajnie zimne też warto uważać. Najlepszym wyborem będzie barwa neutralna lub wpadająca w zimną. Wybór natężenia światła jest nieco prostszy. Przyjęło się, że najlepsze parametry oświetlenia do lustra to wartość pomiędzy 500 a 1000 luksów. Takie światło zapewni komfortowe warunki wykonywania czynności kosmetycznych i higienicznych. Co więcej, lampy o takim natężeniu nie będą nas razić w oczy.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zastosowania dla kinkietów w sypialni
Kinkiety w sypialni? Zobacz, do czego się przydadzą!

Zamknij