Jakie wiszące oświetlenie do pokoju młodzieżowego wybrać? 5 pomysłów

by Paź 30, 2021Artykuły0 comments

Nasze dzieci szybko dorastają. To truizm, lecz warto o nim pamiętać, gdyż wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby i upodobania naszych pociech. Gdy urządzamy pokój dla naszych dzieci, musimy zadbać o wiele różnych rzeczy związanych z wygodą oraz estetyką tego pomieszczenia. Jednym z najistotniejszych problemów, które musimy rozwiązać, organizując pokój dla naszego dorastającego potomka, jest kwestia oświetlenia tego miejsca. Niniejszy artykuł postara się pomóc w doborze oświetlenia do młodzieżowego pokoju.

Lampy młodzieżowe – czym się wyróżniają?

Lampy młodzieżowe są niczym innym jak modelami oświetlenie dostosowanymi do potrzeb i gustów nastolatków. Nie jest to odrębna kategoria lamp, a raczej podtyp. W tej roli sprawdzą się zarówno proste lampy wiszące, jak i bardziej ozdobne modele. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu urządzony jest pokój młodzieżowy. W popularnym ostatnio stylu industrialnym sprawdzą się przede wszystkim lampy pająki, żarówki na kablu oraz te z kloszami drucianymi. Ich zaletą jest otwarta forma, która daje dużo rozproszonego światła. Jako lampy młodzieżowe sprawdzą się również modele w innych stylach, jeśli spodobają się nastolatkom, dobrze oświetlą pomieszczenie oraz będą funkcjonalne (m.in. łatwe do utrzymania w czystości).

Jak rozmieścić lampy wiszące w młodzieżowym pokoju?

Rozmieszczenie lamp wiszących w pokoju zależne jest od jego wielkości oraz aktywności podejmowanych tam przez jego użytkownika. Aby odpowiednio oświetlić niewielki pokój, zazwyczaj wystarcza jedna, centralnie umieszczona lampa wisząca. W przypadku większego pomieszczenia należy zawiesić więcej źródeł światła, a sam pokój podzielić na strefy związane z zaspokajaniem potrzeb nastolatka.

Oświetlenie miejsca do nauki

Nasze nastoletnie dzieci wiele czasu w ciągu dnia poświęcają na naukę. Oprócz zajęć edukacyjnych realizowanych w szkole uczą się również w domu. Najlepszym miejscem do nauki jest odpowiednio zorganizowane miejsce w ich własnym pokoju. Zwykle składa się na nie biurko oraz szafka lub półka na książki. Niezwykle ważne jest, by kącik do nauki był odpowiednio oświetlony. W przeciwnym razie nauka w tym miejscu nie tylko nie będzie efektywna, ale może doprowadzić do powstania wad wzroku. Aby tego uniknąć, powinniśmy tak umieścić lampę wiszącą, by światło padało na powierzchnię blatu biurka. Warto, by lampa dawała białe światło o zimnej temperaturze barwowej, która sprzyja koncentracji uwagi potrzebnej do efektywnej nauki.

Oświetlenie strefy wypoczynku

O tym, jak ważny jest wypoczynek dla prawidłowego rozwoju naszych dorastających dzieci, nie trzeba nikogo przekonywać. Pokój nastolatka nie może się obejść bez odpowiednio zaprojektowanej strefy wypoczynku. Zwykle składa się na nią łóżko oraz przestrzeń wokół niego. Do oświetlenia tego miejsca możemy z powodzeniem użyć lampy wiszącej. Zaletą tego rozwiązania jest z jednej strony oszczędność miejsca (lampa wisząca nie zajmuje cennej przestrzeni na ścianie lub podłodze), a z drugiej możliwość regulowania wysokości zawieszenia lampy, co sprawia, że możemy bez trudu sprawić, by światło było rozproszone, dając poczucie przytulności i sprzyjając relaksowi.

Oświetlenie strefy kinomaniaka i gracza

Oprócz nauki i relaksu dzieci w swych pokojach poświęcają się swojemu hobby. Wiele z naszych nastoletnich pociech jest fanami filmów oraz gier komputerowych. Oświetlenie tego miejsca musi niwelować negatywne skutki korzystania z ekranu. Powinniśmy sprawić, by monitor nie był najsilniejszym źródłem światła w pokoju, gdyż dla zdrowia oczu naszego dziecka potrzebny jest kontrast pomiędzy monitorem a oświetleniem pomieszczenia. Najlepszym sposobem na jego uzyskanie jest delikatne oświetlenie od tyłu. Warto zastosować w naszej lampie wiszącej żarówkę typu LED dimmable, która może być ściemniana przy użyciu dedykowanego pilota lub aplikacji na telefon.

Oświetlenie kącika czytelnika

W pokoju nastolatka warto zadbać również o odpowiednie oświetlenie kącika czytelniczego. Do tego przyda się lampa wisząca zlokalizowana nad fotelem czy łóżkiem. Powinna mieć możliwość regulacji kierunku i kąta padania światła, by dało się ją dostosować do aktualnych potrzeb.

Żyrandole do pokoju młodzieżowego

Dobór żyrandoli do pokoju młodzieżowego uzależniony jest gustu naszych dzieci. To sprawia, że w pokojach pojawiają się przeróżne żyrandole – od eleganckich kandelabrów, przez proste, o industrialnym charakterze, po nowoczesne, o minimalistycznej formie, które są coraz chętniej wybierane przez młodych ludzi. Jeżeli w pokoju stosujemy więcej niż jedną lampę wiszącą, powinniśmy zadbać, by ich żyrandole pasowały do siebie, współtworząc charakter wnętrza.  W sklepach z oświetleniem bez trudu odnajdziemy wiele interesujących inspiracji, które ukażą naszemu dziecku całą gamę możliwości. Musimy jednakże pamiętać o tym, że żyrandol powinien nie tylko odpowiadać gustowi naszej latorośli, ale też zapewniać dostateczną ilość światła potrzebnego do nauki, rozrywki i relaksu.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak dobrać lampy sufitowe do małego salonu?

Zamknij