Lampy sufitowe do salonu – nowoczesne czy klasyczne? Sprawdzamy trendy!

by Sie 26, 2020Artykuły, Lampy sufitowe do salonu0 comments

Niektóre pomieszczenia wymagają niebywałej uważności podczas dobierania odpowiedniego oświetlenia. Składa się na to wiele czynników, a najważniejszymi z nich są najczęściej wykonywane czynności i klimat, jaki chcemy uzyskać dzięki zakupionym lampom. Wbrew pozorom połączenie ich nie jest trudne, wystarczy tylko być świadomym swoich oczekiwań, gdyż to właśnie osoby niezdecydowane popełniają najwięcej wpadek designerskich.

W poniższym artykule pomożemy dobrać lampę do salonu, która będzie piękną, ale i funkcjonalną ozdobą. Zapraszamy do lektury!

Efektowna lampa sufitowa do salonu – jak ją wybrać?

Wybór odpowiedniej lampy do salonu nie opiera się jedynie na aspekcie wizualnym. Najpierw powinniśmy przemyśleć rozkład punktów oświetleniowych w pomieszczeniu. Dzięki takiej analizie będziemy mogli wstępnie stwierdzić, czy wszystkie potrzebne miejsca będą odpowiednio doświetlone. Warto wiedzieć, że rozkład punktów świetlnych projektuje się jeszcze podczas remontu, bo właśnie wtedy bez problemu zmienimy ich położenie. W przeciwnym wypadku taki zabieg będzie wymagał kucia ścian lub sufitu, a czasami innych drobnych przeróbek.

Dopiero mając odpowiedni plan oświetlenia, możemy przejść do wyboru najbardziej efektownej lampy do salonu. Jej wygląd powinien być dopasowany do wnętrza, aby nie odwracał uwagi od innych ozdób w pomieszczeniu.

Na rynku dostępnych jest wiele skromnych lamp, które jednocześnie mają w sobie dużo klasy i wdzięku, wystarczy się uważnie rozglądnąć. W przypadku kiedy chcemy z lampy zrobić główną atrakcję naszego salonu, polecamy zakup okazałego żyrandola, który przy okazji świetnie doświetli wszystkie zakątki pokoju.

Oświetlenie sufitowe: dekoracyjne czy funkcjonalne?

Kolejnym punktem, którego warto trzymać się przy wyborze lampy do salonu, jest rodzaj oświetlenia. Nie każde łączy odpowiednią jakość świecenia z atrakcyjnym wyglądem. Niektóre klosze mogą za mocno odbijać światło, przez co komfortowe oglądanie telewizji będzie bardzo utrudnione. Z kolei inne mogą za mocno tłumić żarówkę, co dyskwalifikuje je jako oświetlenie główne.

Zanim sięgniemy po wymarzony model lampy, zastanówmy się, czy będzie to wybór zgodny z warunkami panującymi w salonie. W sklepach z oświetleniem bez problemu przetestujemy możliwości wybranego modelu lampy, co pozwoli nam upewnić się w decyzji. Można też przetestować żarówkę o innej mocy.

Odpowiedni rodzaj lampy sufitowej do salonu

Nie ma jednego słusznego wyboru, jeśli chodzi o odpowiedni model lampy do salonu. Jej rodzaj zależy w takim samym stopniu od pożądanej przez nas estetyki, jak i jakości świecenia. Najczęściej wybieranymi lampami do salonu są:

  • żyrandole – te ponadczasowe lampy prezentują się niezwykle zdobnie, co podkreśla klasę i szyk pomieszczenia. Ponadto żyrandole dają mocne i wyraziste światło, ponieważ wiele z nich zaopatrzonych jest w szklane klosze lub kryształy, które wzmacniają zamontowane żarówki;
  • lampy wiszące – oprócz żyrandoli mamy jeszcze kilka innych rodzajów lamp wiszących. Ostatnio większą popularnością cieszy się oświetlenie projektowane do wnętrz w stylu loft, czyli wszelkie żarówki wiszące na długim przewodzie, a także ciekawe lampy pająki, które w łatwy sposób pomogą nam zwiększyć ilość punktów oświetleniowych bez kucia w suficie;
  • oświetlenie szynowe – innym przykładem lampy wiszącej są wszelkie modele szynowe, których ustawienie można dowolnie modyfikować, w zależności od naszych potrzeb. Wiele z nich zawiera rząd reflektorów zawieszonych na przewodach lub po prostu ledowe żarówki, bardzo łatwe do układania.

Pamiętajmy, że rodzaj lampy nie powinien ograniczać naszych wyborów podczas projektowania oświetlenia do salonu. Oprócz lamp wiszących jest wiele innych rozwiązań, które mogą okazać się nawet lepsze.

Inne rodzaje lamp do salonu

Lampy wiszące nie są jedynym wyborem pasującym do salonu. Wiele innych rodzajów lamp również może okazać się strzałem w dziesiątkę. Warto przyjrzeć się kinkietom, plafonom, a także lampom stojącym. Dzięki nim w salonie z łatwością zaprowadzimy intymną atmosferę, a także podkreślimy nasz charakter.

Ponadto niektóre bardziej wyspecjalizowane lampy mogą ułatwić nam spędzanie czasu wolnego na ulubionym hobby, na przykład szydełkowaniu, czytaniu książek czy rozwiązywaniu krzyżówek. Z małej lampki stojącej ucieszą się także gracze konsolowi, a także wszyscy ci, którzy często korzystają ze smartfona. Niski kontrast pomiędzy ekranem a oświetleniem pozwala odpocząć oczom i łatwiej wprowadza nas w stan odprężenia.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Typ żarówki można dobrać do lampy jak i wnętrza
Poznaj 4 zasady dobierania żarówek do pomieszczeń

Zamknij