Top 5 lamp do nauki dla studenta – zobacz, jak oświetlić studencki pokój

by Paź 29, 2020Artykuły, Lampy sufitowe do pokoju dziecka0 comments

Studia są ściśle powiązane z nauką i sporą ilością materiału do przyswojenia. Wiąże się to oczywiście z koniecznością poświęcenia dużej ilości czasu przy biurku, w stosie notatek, książek i szeregu materiałów edukacyjnych. Istotne będzie stworzenie sobie warunków sprzyjających nauce, z naciskiem na dopasowanie odpowiedniego oświetlenia. Dobór światła wpływa zarówno na samopoczucie, jak i na zdrowie i wystrój wnętrza. Wybór nie może być wobec tego przypadkowy. Pojawia się pytanie, jak znaleźć dla siebie idealne rozwiązanie? Stosując się do poniższych wskazówek, nie powinno być to problematyczne.

Odpowiednio dobrane oświetlenie do nauki to podstawa

Oświetlenie studenckiego biurka nie może być byle jakie, ale dobrze przemyślane i dobrane do potrzeb, preferencji użytkownika. Nie wystarczy wejść do sklepu i kupić pierwszej lepszej lampki biurkowej, jeśli chcemy być rzeczywiście zadowoleni ze swojej inwestycji. Pamiętać trzeba też o tym, że budżet studenta zwykle jest ograniczony, dlatego tym bardziej decyzja zakupowa musi być dobrze przemyślana, aby nie narażać się na zbędne wydatki. Nie chodzi o to, aby kupić najtańszą lampkę czy taką o niezwykłych walorach dekoracyjnych. Urządzenie ma być funkcjonalne, estetyczne i zapewniać prawidłowe oświetlenie miejsca pracy. Nie ma mowy o tym, aby powodowało szybkie męczenie i pogorszenie wzroku. Odpowiednio dobrane źródło światła przełoży się na lepszy nastrój, wpłynie korzystnie na skupienie i wydajność.

Jako że studenci uczą się czasem całymi dniami i zarywają noce, potrzebują optymalnego oświetlenia sztucznego. Tym bardziej w okresie jesienno-zimowym, gdy szybko robi się ciemno i nawet za dnia nie ma wystarczającej ilości naturalnego światła. Na jednym źródle nie powinno się jednak poprzestawać, ale wybrać co najmniej dwa – główne i kierunkowe. Chodzi tutaj o jedno skoncentrowane światło, a drugie dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Lampka biurkowa służy doświetleniu miejsca pracy. Musi dawać wystarczająco jasne światło, ale jednocześnie nie może oślepiać ani drażnić oczu. Jest kilka istotnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy jej wyborze.

  • Godna polecenia lampka biurkowa dla studenta to taka, która pozwoli na dopasowanie kierunku światła do bieżących potrzeb. Warto wobec tego wybrać model z długim i regulowanym ramieniem. Może być ono też w wersji elastycznej, wyginające się. W ten sposób możemy mieć pewność co do tego, że bezproblemowo zmienimy kierunek światła i kąt jego nachylenia.
  • Świetnym wyborem na biurko okazuje się być lekka lampa przenośna, którą można przymocować w każdym miejscu na blacie. Nie powinna być zbyt ciężka, ale stabilna i z odpowiednio długim kablem.
  • Ważne jest to, aby ustawić lampkę po lewej stronie w przypadku osób praworęcznych lub po prawej przy leworęczności. W przeciwnym razie sami będziemy sobie zasłaniać światło, przez co oświetlenie stanie się nieefektowne i nie spełni swojej funkcji.
  • Przy małym biurku zaleca się wybrać lampę stojącą na długim stelażu i z regulowanym ramieniem. Można też zamocować dwa kinkiety po obu stronach mebla.
  • Duże znaczenie ma moc lampy do nauki, gdzie optymalnym natężeniem jest 500 luksów (żarówka o mocy 60 W).
  • Barwa światła także jest istotna – najlepszym rozwiązaniem okazuje się być wybór neutralnego odcienia, zbliżonego do naturalnego światła słonecznego. Sprawdzą się także lampy halogenowe i LED o temperaturze barwowej 4000 K, co sprzyja koncentracji i nie ma negatywnego wpływu na wzrok.

Przykładowa lampa do nauki

Jakie światło do nauki dla studentów?

Jaka lampka do nauki w pokoju studenta? Oto godne polecenia propozycje:

1 propozycja oświetleniowa

Jako że studenci mają tendencję do zmieniania miejsca i cenią sobie mobilne rozwiązania, warto zastanowić się nad lampką biurkową przykręcaną, co szczególnie sprawdza się w przypadku posiadaczy zwierząt lubiących chodzić po meblach. Nie ma wtedy mowy o przewróceniu się urządzenia ani o upadku na podłogę. Przykręcana lampka wygląda bardzo stylowo, szczególnie taka w nowoczesnej odsłonie. Stanowi świetną alternatywę dla tej klasycznej, czyli stojącej.

2 propozycja oświetleniowa

Długie godziny spędzane przy książkach i przed ekranem komputera wymagają urozmaicenia i stworzenia sobie miłej odskoczni dla zmęczonego wzroku. Warto wobec tego wprowadzić nieco natury do wnętrza. Idealnie sprawdzi się lampka biurkowa drewniana, która najlepiej prezentuje się na blacie mebla wykonanego z tego samego surowca. Świetnie nada się taka z jasnym, najlepiej białym kloszem. Do tego wystarczy dołożyć zieleń w postaci żywych roślin i mamy przyjazny kącik do nauki.

3 propozycja oświetleniowa

Niebanalnym rozwiązaniem okazuje się być stylowa lampa w kształcie lunety. Młodzi ludzie cenią sobie niepowtarzalność, chcąc mieć coś wyróżniającego się na tle zwykłych elementów wyposażenia. Takie nietypowe oświetlenie biurkowe będzie strzałem w dziesiątkę, szczególnie wersji czarno-złotej. Mówić można wtedy o praktycznej dekoracji, która najlepiej odnajduje się we wnętrzach minimalistycznych i nowoczesnych.

4 propozycja oświetleniowa

Świetną opcją w przypadku studenckiego biurka okazuje się być lampa o wyrazistej formie, która do złudzenia przypomina reflektor, obowiązkowo z funkcją regulowania kąta padania światła. Oświetlenie to najlepiej prezentuje się we wnętrzach surowych, industrialnych, loftowych, dekoratorskich.

5 propozycja oświetleniowa

Młodzi ludzie podążają za nowinkami technologicznymi, czyli rozwiązaniami mającymi za zdanie ułatwić i uprzyjemnić życie. Jeśli chodzi o naukę, to wspaniale sprawdzą się lampy biurkowe LED ze ściemniaczem. Posiadają one funkcję płynnej regulacji natężenia oświetlenia, dzięki czemu można na bieżąco dostosowywać ilość światła do swoich indywidualnych potrzeb i warunków otoczenia.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przykład właściwego oświetlenia do łazienki
Plafon czy kula? Dobieramy właściwe oświetlenie do łazienki

Zamknij