Co zrobić, żeby dzieci przespały całą noc? Zdrowe oświetlenie do sypialni

by Kwi 1, 2020Artykuły, Lampy sufitowe do pokoju dziecka0 comments

Dzieci są niesfornymi istotami i nigdy nie wiemy, ile energii zostało im do końca dnia. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że przespana noc nie jest zależna tylko od dziennej aktywności. Na wszystko wpływa również oświetlenie w sypialni. Poniższy artykuł jest zbiorem porad, dzięki którym dowiesz się, jak prawidłowo oświetlić dziecięcy pokoik. Postaw na spokój i przespane noce. Zapraszamy do lektury.

Jak oświetlenie wpływa na dziecięcy organizm?

Światło to ważny czynnik i wbrew pozorom nie tylko rośliny wymagają prawidłowego oświetlenia do życia. Słońce wpływa na organizm w znacznym stopniu. Reguluje cykl dnia i nocy, poprawia samopoczucie, a także bierze udział w tworzeniu witaminy D. Brak światła może być więc główną przyczyną depresji i obniżenia nastroju, a nawet nadwagi. Prawidłowo zamontowane lampy sprawią, że wszyscy domownicy będą zadowoleni i wypoczęci, na czele z dziećmi.

Czy LEDy nadają się do oświetlenia pokoju dzieci?

LEDy są obecnie najwydajniejszym źródłem światła. Do tego są niezwykle przyjazne naturze i naszym portfelom, ponieważ cała energia zostaje przekształcona w światło i nic nie ucieka w postaci ciepła, jak to było w klasycznych żarówkach. Zaraz po pojawieniu się lampek LED, można było przeczytać wiele niepokojących newsów, jakoby nowe źródło światła powodowało problemy ze wzrokiem i złe samopoczucie.

Na szczęście nie jest to prawdą, a negatywny wpływ na zdrowie mają tylko żarówki pochodzące ze złego źródła. Wystarczy pilnować, aby kupowane przez nas LEDy posiadały odpowiednie atesty oraz były dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej. Co więcej, nowoczesne lampki są zbudowane bezpieczniej niż te starego typu, dzięki czemu ryzyko skaleczenia się dziecka zostaje zminimalizowane do minimum.

Światło a wiek dziecka – dobierz lampy dla dzieci, które przetrwają długie lata

Prawidłowe oświetlenie pokoju dziecięcego sprawi, że nasze pociechy spokojniej prześpią noc. Jak to możliwe? Ciepłe światło działa kojąco i sprzyja wypoczynkowi, z kolei zimne pobudza i prowokuje do aktywności. Jeśli zachowamy równowagę w oświetleniu, to dzieciaki nie będą miały ochoty na wieczorne psoty – całą energię spożytkują za dnia.

Oprócz barwy lampek naszą uwagę powinna także zwrócić ich ilość. Każdy kącik może być wtedy inaczej oświetlony. Podążając tym tropem, w pokoju powinny się znaleźć:

  • lampa główna, najlepiej z kilkoma żarówkami – dzięki temu łatwiej wybierzemy jasność oświetlenia;

  • lampka nocna – ciepłe i przytłumione światło ułatwi zasypianie i sprawi, że maluchy nie będą bały się zostać same;

  • lampka na biurko – konieczna w wieku szkolnym. Ten kącik należy urządzić starannie, ponieważ dzieci spędzają tu wiele czasu w ciągu dnia, nie tylko odrabiając lekcje.

Kolejną ważną kwestią jest dobranie właściwych lamp pod względem wytrzymałości. Kruche szklane klosze nie zdadzą egzaminu w dziecięcym pokoju. Lepiej sprawdzą się plastikowe i materiałowe, koniecznie o zaokrąglonych krawędziach. Dzięki temu nikt nie ucierpi podczas zabawy. Młodsi na pewno ucieszą się z bajkowych motywów i kolorowych tkanin, jednak pamiętajmy, że takie lampy nie starczą na długo – dzieci szybko zmieniają zainteresowania.

Bezpieczne lampy dla dzieci

Modele lamp dla dzieci, które sprawdzą się najlepiej?

Jeśli nie czujemy się pewnie w wyborze oświetlenia, to warto zdać się na fachowców. Wszystkie lampy produkowane specjalnie dla dzieci i posiadające atesty będą dla nich bezpieczne. W przypadku zakupu lampy dla starszej pociechy postarajmy się wdrożyć ją w nasze plany i zapytać o zdanie. Zachęcanie dzieci do własnych wyborów ma wymiar edukacyjny.

Starsze dzieci mają szersze możliwości wyboru, ponieważ zmniejsza się ryzyko, że przypadkiem rozbiją nowy nabytek. Warto szukać wśród nowoczesnych żyrandoli pająków, których ramiona łatwo rozwiesimy po całym pokoju. Popularnością cieszą się także kolorowe kinkiety w stylu boho i lśniące lampki z kryształkami, które kojarzą się z bajkowymi księżniczkami.

Biurko, kącik zabaw i łóżko – lampy dla dzieci do oświetlenia różnych stref

Lampy pozwalają podzielić dziecięcy pokój na strefy. Każda część pokoju, która ma inne zastosowanie, powinna być oświetlona osobno. Szczególnie ważne jest to w przypadku biurka i kącika zabaw. Tam światło powinno być jasne i o zabarwieniu neutralnym lub chłodnym, co sprzyja aktywności i koncentracji naszych pociech. Zwrócenie uwagi na taką zależność, zagwarantuje nam spokojną noc i zdrowy wypoczynek dla dzieci.

Zadbaj o bezpieczeństwo – wybierz bezpieczne lampy dla dzieci

Na koniec przypomnienie o bezpieczeństwie tworzyw, z których wykonane są lampy. Zawsze dobierajmy oświetlenie stosownie do wieku, a wtedy nikomu nie stanie się krzywda. Zwróćmy uwagę na atesty, zaokrąglone rogi, a także gładkie powierzchnie. Bajkowe i kolorowe motywy niech będą ciekawym dodatkiem, a nie koniecznością.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Najmodniejsze lampy dziecięce w 2020
5 najmodniejszych lamp sufitowych dla dzieci w 2020 roku

Zamknij