Jaka lampa sufitowa prawidłowo oświetli blaty w kuchni?

by Wrz 3, 2019Artykuły, Lampy sufitowe do kuchni0 comments

Kuchnia jest sercem całego domu. Nie wiadomo dlaczego, ale to właśnie w tym miejscu skupia się życie rodzinne m.in. najczęściej i najchętniej ucinamy sobie tutaj pogawędki z gośćmi lub ze współlokatorami. Jest to także pomieszczenie, w którym przygotowujemy posiłki, a co za tym idzie, musi być ona prawidłowo oświetlona. Nikt nie chce ryzykować niepotrzebnego skaleczenia się podczas przygotowywania potraw. Jakie inne funkcje powinno spełniać oświetlenie kuchenne oraz na co zwrócić uwagę przy jego projektowaniu? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Oświetlenie blatu kuchennego

Blat roboczy jest głównym centrum dowodzenia w naszej kuchni. To tutaj przygotowujemy, kroimy i siekamy nasze składniki potrzebne do konkretnej potrawy. Odpowiednie światło jest w tym miejscu kluczowe. Oświetlenie nad blatem roboczym jest przede wszystkim sprawą naszego bezpieczeństwa. Nie można pominąć jednak najważniejszego aspektu, jakim jest oświetlenie w centralnym miejscu kuchni. Jak widać sprawa nie jest taka prosta, na jaką wygląda. W takiej sytuacji najlepiej wykorzystać nowoczesne energooszczędne świetlówki, bądź diody LED. Zamontowanie ich w centralnej części pomoże nam równomiernie rozprowadzić światło po całej kuchni. Warto mieć na uwadze jeszcze jedną kwestię związaną z oświetleniem wnętrza naszej kuchni, która zapobiegnie powstawaniu niechcianych cieni w pomieszczeniu. Najlepiej, aby światło biegnące z góry odbijało się od sufitu, a następnie oświetlało pozostałe sprzęty.

Jaka lampa najlepsza do kuchni?

Ekologia to temat obecny dziś niemal wszędzie.Jest on także istotny podczas wyboru prawidłowej lampy sufitowej w naszej kuchni. Energooszczędne źródła światła m.in. świetlówki i diody LED są w tym momencie najlepszym rozwiązaniem. Tego typu oświetlenie zamontowane na środku pomieszczenia jest przez nas używane najdłużej. W roli światła ogólnego dobrze sprawdzi się stylowa lampa czy neutralny plafon. Ciekawym krokiem w stronę stylu nowoczesnego będą światła zamontowane w suficie podwieszanym. Dodadzą one naszemu wnętrzu większej przestronności.

Oświetlenie wyspy kuchennej

Od kilku lat nowym miejscem w kuchni jest tzw. wyspa, czyli miejsce przesunięte na środek kuchni. Znajduje się na niej najczęściej kuchenka z blatem roboczym. Jest to miejsce, przy którym dużo pracujemy, dlatego i tutaj nie należy pominąć prawidłowego oświetlenia. Projektując światło do naszej kuchni, w której znajduje się wyspa, powinniśmy przede wszystkim umieścić lampę w takim miejscu, aby dobrze oświetlała trzy najważniejsze elementy:

  • kuchenkę
  • blat i wyspę
  • stół jadalny ( jeśli nie posiadamy kuchni z oddzielną jadalnią)

W sposób szczególny przestrzeń między blatem, na którym przygotowujemy posiłki, a kuchenką, na której gotują się nasze dania, powinna być najlepiej widoczna. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem będzie zarówno plafon, jak i dobrze dopasowany do wnętrza naszego pomieszczenia lampa.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
oswietlenie-sufit-lazienka
Radzimy, jak rozmieścić lampy na suficie w łazience

Kafelki błyszczą czystością, armatura lśni nowością, a wszystko w świetle…. no właśnie jakim? Oświetlenie w łazience to nie jest najłatwiejszy...

Zamknij