Kilka sprytnych pomysłów na oświetlenie kuchni z aneksem
Kuchnia z aneksem może przysporzyć wiele problemów projektowych. Trudno w niej o oświetleniowy kompromis, który będzie dobry dla pokoju, jak i samej kuchni. Na szczęście istnieje kilka rozwiązań świetnie sprawdzających się w trudnych miejscach. W poniższym artykule pokażemy niektóre z nich i wyjaśnimy, dlaczego warto z nich korzystać. Serdecznie zapraszamy do czytania.
Spis treści
Układ kuchni z aneksem a oświetlenie
Oświetlenie kuchni z aneksem w dużej mierze zależy od samego układu pomieszczenia. W niektórych przypadkach mamy do czynienia z wyspą kuchenną, a w innych z barowym blatem lub stołem. Ważnym czynnikiem jest jeszcze pokój graniczący z kuchnią. Jadalnia nie sprawi większego problemu, jednak w salonie często potrzebne jest klimatyczne oświetlenie, które wspomoże odpoczynek po ciężkim dniu i ułatwi chwile relaksu.
Pomysł 1. Oświetlenie centralne w kuchni z aneksem
Oświetlenie centralne zazwyczaj jest kojarzone z wielkimi pomieszczeniami i jadalnianym stołem na środku. Jednak warto wiedzieć, że kuchnia z aneksem tez może wyglądać zachwycająco z dużą lampą na środku, wystarczy tylko wybrać ją z głową. Najlepsza będzie taka, która nie skupia światła pod sobą, a rozprasza je na resztę pomieszczenia. Dzięki temu optycznie powiększymy kuchnię i nie zaburzymy klimatu w przyległym pokoju. Centralną lampę warto jeszcze uzupełnić o halogeny przy blatach, co ułatwi gotowanie i drobne prace wymagające precyzji.
Pomysł 2. Oświetlenie punktowe w kuchni i kinkiety w salonie
Kuchnia łączona z salonem to najczęściej spotykane połączenie. Jest idealne w przypadku singli i zapracowanych par. Z przygotowania posiłku w jednej chwili możemy przejść w tryb odpoczynku i wyłożyć się na kanapie. W kuchni z salonem najważniejsze jest uzyskanie właściwego klimatu. Kluczowe jest, aby światło kuchenne nie kłóciło się z tym w salonie. Najłatwiej rozwiążemy to poprzez połączenie punktowych lampek w części kuchennej i delikatnych kinkietów, dających przygaszone oświetlenie w salonie. Ciekawą opcją jest kinkiet umieszczony za telewizorem lub listwy LED, które dodadzą wnętrzu charakteru.
Pomysł 3. Oświetlenie linkowe w kuchni i przyległym pokoju
Oświetlenie linkowe to jedno ze sprytniejszych rozwiązań, można je zainstalować tylko w części pomieszczenia lub przeprowadzić przez całą kuchnię, a halogenki skierować w miejsca robocze. Ponadto warto chwilę pomyśleć i zaplanować linki tak, aby doświetlały dodatkowo stolik i kanapę w salonie. Jako dodatkowe światło wybierzmy kinkiet lub delikatną lampkę stojącą.
Pomysł 4. Kuchnia z dobrze oświetloną wyspą zamiast typowego aneksu
Nowoczesne wnętrza wymagają nietypowych rozwiązań, jednym z nich jest wyspa kuchenna, która pełni jednocześnie funkcje blatu roboczego, jak i stołu jadalnianego. Oświetlenie wyspy jest łatwe, wystarczy wybrać dobrą lampę wiszącą, która nie jest typowo punktowa, ale oświetla również nieco przestrzeni dookoła siebie. Dzięki takiemu rozwiązaniu kuchnia nie jest oddzielona od reszty pomieszczenia, co ją optycznie powiększa i pozwala cieszyć się towarzystwem domowników podczas gotowania, czy innych czynności.
Pomysł 5. Dekoracyjne oświetlenie w kuchni z aneksem
Funkcjonalność nie jest dla wszystkich. Cześć ludzi dom traktuje jako oazę spokoju i miejsce wypoczynku, jednak niekoniecznie lubi gotowanie. W takim przypadku kuchnia jest niemalże tylko dekoracyjna, dlatego warto poszaleć z nietypowymi lampami, których główną funkcją jest wzbudzanie podziwu. Dekoracyjne oświetlenie to jedyna możliwość, żeby wykorzystać piękne lampy z kloszami, dekoracyjne kinkiety lub halogeny na ozdobnych taśmach, lub żyłkach.
Oświetlenie w kuchni z aneksem – nie zapomnij o spójności
Planując oświetlenie do kuchni z aneksem, nie zapomnijmy, że lampy mogą świetnie spajać oba pomieszczenia i warto dobierać je w podobnym stylu. Nie mamy na myśli samego natężenia światła i jego barwy, bo to najlepiej dopasować do najczęściej wykonywanych czynności, a wygląd samego oświetlenia. Na przykład skromne lampy w salonie dopasujmy do ogólnego wystroju kuchni, a gwarantujemy, że poprawi się nasze samopoczucie.
Jak oświetlić kuchnię z aneksem – podsumowanie
Oświetlając kuchnię z aneksem, warto pamiętać o jej głównej funkcji. Często wygląd ma drugorzędne znaczenie i lepiej skupić się na funkcjonalności. Ponadto zachowajmy równowagę, gdyż mocniej doświetlona kuchnia uniemożliwi odpoczynek w salonie, a przesadnie jasny salon będzie za bardzo zwracał na siebie uwagę. Fani nietypowych rozwiązań mogą poszaleć z LEDami, halogenkami wbudowanymi w szafki, a także z lampkami na żyłkach.
Recent Comments