Jak zaplanować oświetlenie sufitowe salonu z otwartą kuchnią?

by Wrz 4, 2019Artykuły, Lampy sufitowe do salonu0 comments

Kuchnia połączona z salonem to bardzo praktyczne rozwiązanie. Dzisiaj najczęściej jest ona połączona z salonem lub jadalnią, gdzie możemy prowadzić swobodne konwersacje z gośćmi lub innymi domownikami. Aranżacja kuchni otwartej na salon nie jest zadaniem prostym. To rozwiązanie, które dopiero od niedawna weszło do naszych wnętrz. Wymaga to jednak odpowiedniego rozplanowania samego układu pomieszczenia oraz przede wszystkim oświetlenia wnętrza. W naszym artykule znajdą Państwo kilka wskazówek, w jaki sposób zaaranżować świetlnie kuchnię połączoną z jadalnią. 

Główne oświetlenie w kuchni połączonej z salonem

W pierwszej kolejności musimy rozplanować i starannie przemyśleć rozłożenie poszczególnych źródeł światła. Jeśli mamy duże pomieszczenie, to jedna czy dwie lampy nie będą dla nas wystarczające. Musimy mieć na uwadze, aby w prawidłowy sposób oświetlić zarówno stół, blaty, jak i pozostałe części naszego pomieszczenia. Główne oświetlenie centralne to pierwszy punkt naszego dekorowania wnętrza światłem. Jeśli kuchnia, którą posiadamy jest mała i w dodatku połączona z salonem tym wypadku najlepiej sprawdzi się plafon sufitowy, albo oświetlenie punktowe. To dobre rozwiązanie, kiedy stół, przy którym spożywamy posiłki znajduje się w salonie. Najlepiej, aby stół w części jadalnej oświetlała jedna, wisząca oprawa wyposażona w odpowiednie źródła światła. Dobrze, by były to świetlówki energooszczędne. Jeśli w naszej kuchni znajduje się wyspa, to dobrze, aby zastosowano żarówki halogenowe, dzięki którym unikniemy niepotrzebnego odbijania się blatów kuchennych. W takim wypadku warto wziąć pod uwagę zastąpienie halogenów lampami o łagodniejszym świetle, które jednocześnie będą miały wyższą skuteczność świetlną. 

Oświetlenie kuchni otwartej na salon

Podczas urządzania wnętrza warto mieć na uwadze przede wszystkim to, aby nasze lampy tworzyły integralna całość. W przypadku urządzania salonu otwartego z kuchnią jest to szczególnie istotne, ponieważ łatwo tutaj popełnić gafę i źle dopasować lampy do naszego wnętrza. Tego typu oświetlenie musi być nie tylko funkcjonalne, ale także bardziej dekoracyjne w przeciwieństwie do kuchni w formie zamkniętej, gdzie możemy sobie pozwolić na bardziej gospodarczy charakter. Wszelkiego rodzaju lampy wiszące, kinkiety bądź listwy oświetleniowe warto wybrać w tej samej kompozycji, co oświetlenie zastosowane w naszym salonie. Dzięki temu uzyskamy harmonijną całość w naszym wnętrzu. 

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nastrojowe klosze do lamp w sypialni
Abażur, klosz czy plafon – co na sufit w sypialni? Porównanie rozwiązań

Sypialnia to pomieszczenie zazwyczaj kojarzące nam się z ciszą i kameralnym klimatem. To nasza ostoja spokoju, w której zapominamy o...

Zamknij