Radzimy, jak rozmieścić lampy na suficie w łazience

by Wrz 2, 2019Artykuły, Lampy sufitowe do łazienki0 comments

Kafelki błyszczą czystością, armatura lśni nowością, a wszystko w świetle…. no właśnie jakim? Oświetlenie w łazience to nie jest najłatwiejszy temat. Zazwyczaj w takim pomieszczeniu nie mamy dostępu do światła dziennego, co oznacza, że od lampy bądź lampek w łazience oczekujemy znacznie więcej, niż od oświetlenia w innych miejscach naszego mieszkania lub domu. Poza tym, w łazience wykonujemy wiele czynności, do których potrzebne jest nam właściwe światło. W naszym artykule przygotowaliśmy kilka porad, jak w prawidłowy sposób rozmieścić lampy na suficie w łazience.

Po pierwsze – ile lamp potrzebujemy?

Przede wszystkim, zanim przystąpimy do projektowania, ustawiania i rozmyślania o tym, w którym miejscu naszej łazienki zamontować konkretne światło to pamiętajmy o najważniejszej kwestii. Wszystkie oprawy, które posiadamy w łazience, powinny być wodoszczelne. Jedna lampa to zdecydowanie za mało. W tego rodzaju pomieszczeniach stawiamy na kilka rodzajów światła. Najważniejsze w tym wszystkim jest światło ogólne, które w równomierny sposób oświetli wszystkie powierzchnie bez zbędnych cieni oraz przede wszystkim zapewni nam prawidłowe oświetlenie umywalki i lustra. Nad kabina prysznicową najlepiej zamontować łagodne światło miejscowe. Jeśli posiadamy wannę, możemy tutaj bardziej ,,poszaleć” poprzez instalację odpowiednich lampek, które będą pełniły funkcję dekoracyjną. Tego rodzaju klimatyczne oświetlenie będzie miłym akcentem podczas relaksujących kąpieli. Warto pomyśleć także o oświetleniu lustra, co ma duże znaczenie w szczególności dla pań. Pamiętajmy w tym miejscu o tym, aby lustra nie oświetlały żarówki halogenowe, ponieważ może to skutkować powstawaniem cieni pod oczami. Jak wiadomo, żadna pani tego nie lubi.

Po drugie – jakiego rodzaju światła potrzebujemy?

Oczko sufitowe to najpopularniejszy rodzaj oświetlenia w łazience. Są one głównym źródłem światła, które ma równomiernie oświetlić całe nasze pomieszczenie. Najlepiej sprawdzają się przy mniejszym pomieszczeniu, a jak wiemy, łazienki należą zazwyczaj do mniejszych pomieszczeń. Kiedy umieścimy je równomiernie, dadzą one wrażenie przestronności. Pomimo tego, że ,,oczka” są zamontowane w dyskretny sposób, to podczas ich kupowania dobrze jest zainwestować w odpowiedni dla nas model, tak aby i ten malutki element pasował całością do wystroju wnętrza naszej łazienki.

Po trzecie – oświetlenie różnych miejsc w łazience

Skupiając się na oświetleniu sufitowym w łazience, należy mieć na uwadze przede wszystkim miejsca, do których ma docierać nasze światło, takie jak: lustro, kabina prysznicowa/wanna, umywalka, pralka. Będzie nam to pomocne zarówno podczas codziennych czynności higienicznych, jak również w czasie sprzątania łazienki, co nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Stanowczo unikajmy tego rodzaju oświetlenia:

  • lampy wiszącej, która w znacznym stopniu krępowałaby nasz ruch;
  • lampy stojącej, która jest po prostu niepraktyczna w tego rodzaju pomieszczeniu;
  • oświetlenia na wprost lustra, które będzie oślepiało i odbijało światło;
  • kolorowych opraw, które w efekcie będą dawały ciemne światło;

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link