Żyrandol w łazience? Poznaj zalety nietypowego oświetlenia

by Mar 8, 2021Artykuły, Lampy sufitowe do łazienki0 comments

Żyrandol kojarzy się głównie z dużym i gustownie urządzonym salonem. A gdyby tak odmienić jego wizerunek i zdecydować się na niego w pomieszczeniu, które zupełnie nie kojarzy się z tego typu oświetleniem? W poniższym artykule udowodnimy, że żyrandol może pasować do każdego pokoju, niezależnie od jego przeznaczenia. Zapraszamy do czytania!

Czym powinno się charakteryzować oświetlenie do łazienki?

Oświetlenie do łazienki przede wszystkim powinno charakteryzować się odpowiednią temperaturą barwową i natężeniem światła. To właśnie od tych czynników zależy, czy nasza skóra będzie prezentować się zdrowo w lustrzanym odbiciu. Ponadto odpowiednio jasne światło ułatwi nam skomplikowane czynności kosmetyczne, które wykonujemy w łazience.

Najczęściej w łazience decydujemy się na 2-3 punkty oświetleniowe. Jeden centralny, który rozświetli całe pomieszczenie, z kolei drugi i trzeci montujemy przy lustrze, aby zwiększyć dostępność tej niezmiernie ważnej strefy w łazience. Ponadto ważne jest, aby lampki zamontowane w tym miejscu nie raziły zbyt intensywnym światłem, gdyż może ono razić w oczy podczas wykonywania codziennych czynności.

Czy żyrandol w łazience to dobry pomysł?

Czasy się zmieniają, a wraz z nimi pomieszczenia w naszym domu. Coraz częściej odchodzi się od małych łazienek, które służyły jedynie do utrzymania ciała w czystości. Dzisiaj stawia się na pokoje kąpielowe, które z założenia są strefą relaksu. Przestronne pomieszczenia pozwalają na swobodne poruszanie się, a także na łatwe wykonanie wielu czynności kosmetycznych oraz higienicznych.

Idealnym oświetleniem do tego typu pomieszczeń, będzie lampa, która dostarczy odpowiednią ilość światła i jednocześnie zachwyci swoim wyglądem. Wydaje się, że żyrandol świetnie wpasuje w te założenia, w dodatku jest niezwykle dekoracyjny.

Odporność na wilgoć a żyrandol

Łazienka ma odmienne warunki niż reszta mieszania czy domu. Wyższa temperatura i wilgotność sprawiają, że nie jest to przyjazne miejsce dla elektroniki czy niektórych typów oświetlenia. Przed zakupieniem lampy, należy sprawdzić, czy producent zezwala na użytkowanie jej w łazience.

Warto również pamiętać, że w dużych łazienkach i pokojach kąpielowych wilgotność jest nieco mniejsza, dlatego możemy wybierać z większej ilości modeli oświetleniowych.

Żyrandole do małych łazienek

Gorsze warunki nie eliminują możliwości wykorzystania żyrandolu w małej łazience. Wielu producentów idzie za trendem i uzupełnia swoją ofertę o specjalne żyrandole, które można bez wahania zainstalować w pomieszczeniach ograniczonych metrażem.

Jaki żyrandol wybrać do łazienki?

Żyrandol do łazienki powinien być na tyle wysoko zamontowany, aby nie krępował ruchów w centrum pomieszczenia. Co więcej, warto wybierać modele ze szkłem lub kryształami, ponieważ takie odbijają więcej światła, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się o wiele większe niż w rzeczywistości.

O czym pamiętać wybierając żyrandol do łazienki?

Wybierając żyrandol do łazienki, warto wziąć pod uwagę:

  • parametry lampy – odpowiednia jasność będzie kluczowa, żeby optymalnie doświetlić całe pomieszczenie;
  • kolor lampy – kolor klosza jest kluczowy, kiedy staramy się dopasować styl oświetlenie do otoczenia. Cech wspólnych możemy szukać też w materiale, z jakiego wykonany jest żyrandol;
  • odpowiednia żarówka – lampa to nie wszystko, ważna jest jeszcze żarówka, od której zależy barwa i moc światła. Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem są ledy, które zapewniają mocne oświetlenie, co więcej, będą nam one służyć nieprzerwanie przez kilka lat.

Tym, na co warto również zwrócić uwagę, jest materiał, z jakiego została wykonana lampa do łazienki. Niektóre z nich mogą nie przetrwać wysokiej wilgotności. Dla pewności możemy zapytać się fachowca, czy konkretny model jest odporny na wilgoć.

Żyrandol, który wygląd jak plafon

Plafony nieprzerwanie cieszą się dużą popularnością. Wybieramy je do łazienek, ponieważ są odporne na trudne warunki i możemy zamontować je przy samym suficie. Niektóre modele oświetlenia łączą w sobie cechy plafonu i żyrandola. Dzięki temu zyskujemy lampę, która nie tylko cieszy swoją funkcjonalnością, ale również zachwyca wyglądem i ciekawą konstrukcją.

Plafon w formie żyrandola sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest uniwersalne oświetlenie, które nie będzie przeszkadzało w codziennych czynnościach higienicznych.

Żyrandol do łazienki chroniony szkłem

Jeśli obawiamy się kupna odkrytej lampy, ponieważ nie chcemy ryzykować, że przypadkiem zachlapiemy ją wodą, to możemy zdecydować na żyrandol z osłonką. Specyficzna konstrukcja tej lampy sprawia, że żyrandol nie traci na dekoracyjności i jednocześnie jest na zewnątrz osłonięty dodatkową warstwą szkła, która ochroni żarówki przed przypadkowym kontaktem z wodą.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
4 sposoby na oświetlenie ciemnego korytarza

Zamknij