Co powinieneś zrobić, aby dobrze oświetlić długi stół w jadalni?

by Wrz 4, 2019Artykuły, Lampy sufitowe do jadalni0 comments

Stół w domu to bardzo ważny mebel, który od pokoleń łączy rodziny. Zazwyczaj to wokół niego wykonujemy nasze codzienne czynności, ale przede wszystkim spożywamy przy nim posiłki. Długi stół to dobre rozwiązanie zarówno dla dużych rodzin, jak i dla różnego rodzaju pensjonatów, hosteli i hoteli, które w swojej ofercie mają posiłki dla swoich gości. Tego rodzaju mebel i dużą przestrzeń należy bardzo dobrze oświetlić i wybrać odpowiednią lampę do jadalni nad stół. Istotną rolę odgrywa tutaj jego kształt.

Wieszanie lampy w jadalni – podstawowe kroki

Lampę wiszącą w jadalni montuje się w taki sposób, aby jej światło padało w sposób regularny na cały stół. Jeśli nasza lampa jest mała, to odległość ta powinna wynosić ok. 50-60 cm. Jest to jednak opcja, która wymaga powieszenia kilku, małych lamp w równych odstępach. Wszystko zależy jednak od długości naszego stołu, jeśli jest on dłuższy, to powinniśmy zamontować kilka punktów świetlnych w równych odległościach od siebie. Jeśli mamy stoły o większych rozmiarach, to należy powiesić lampę do jadalni nad stół na wysokości 80 – 90 cm. Tego typu rozwiązanie nie będzie nam niepotrzebnie zasłaniać innych osób siedzących przy stole razem z nami oraz nie będzie zbytnio przytłaczać swoimi rozmiarami i światłem.

Oświetlenie dużego stołu w jadalni

Trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę to, jaki kształt posiada nasz duży stół w jadalni. Jeśli jest okrągły, to i lampy, które chcemy nad nim powiesić, powinny posiadać kształt na planie okręgu. Przy stołach o szerokości ok. 120 cm klosze powinny mieć średnicę ok. 50 cm. Istotna jest także wysokość, na której będziemy montowali nasze lampy do salonu z jadalnią. W tym przypadku powinna być ona ulokowana ok. 60-70 cm nad blatem. Jeśli stół jest większy, to powinno powiesić się ją na wysokości 80 cm. Miejmy na uwadze również to, aby lampa nie przeszkadzała nam w codziennym funkcjonowaniu m.in. abyśmy niechcący jej nie potrącali lub nie uderzali w nią głową.

Stół okrągły vs stół kwadratowy w dużej jadalni

Stół w jadalni, pomimo tego, że wykorzystujemy go głównie do spożywania posiłków, służy nam jeszcze do wielu innych czynności. Praca, odrabianie lekcji z dziećmi, spotkania towarzyskie. Jeśli nasz stół i jadalnia są duże, to wtedy należy zastanowić się nad jedną, większą lampą do jadalni nad stół. Światło nad centralnym punktem stołu w przypadku dużej lampy powinno oświetlać cały nasz stół. Kolejną ważną zasadą jest to, aby do kształtu stołu dopasować odpowiedni wzór klosza (kwadratowy klosz do kwadratowego stołu lub okrągły klosz do okrągłego stołu). Jest jeszcze jedno rozwiązanie, dostosowane bardziej do nowoczesnego designu. Można postawić na kilka żarówek, które zawieszone w szeregu mogą zamienić prostokątne lampy, ale tylko i wyłącznie przy stołach w takim kształcie geometrycznym. Przy długich stołach najlepiej postawić na 4 – 5 żarówek w linii prostej. Warto dopasowywać naszą lampę swoim wyglądem do kształtu stołu.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Salon w połączeniu z kuchnią
Jak zaplanować oświetlenie sufitowe salonu z otwartą kuchnią?

Kuchnia połączona z salonem to bardzo praktyczne rozwiązanie. Dzisiaj najczęściej jest ona połączona z salonem lub jadalnią, gdzie możemy prowadzić...

Zamknij